Kiliseye Karşı Gelen Galileo Galilei Hakkında

3 dakika


   Galileo, İtalya’da dünyaya gelmiştir ve büyük bir gerçeğin peşine düşmüş, dünyanın döndüğünü kanıtlamaya çalışmıştır. Etrafında yaşayan herkes Galileo’nun deli olduğunu düşünmüştür. Oysa yaptığı bilimsel çalışmalar ve araştırmalar dolayısıyla bu savının arkasında durmuş, büyük sansür ile karşı karşıya kalmıştır.

Hayatı Ve Önemli Buluşları

   15 Şubat 1564’te İtalya’nın Toskana eyaletinde Pisa şehrinde, döneminin en tanınmış müzisyenlerinden, Vincenzo’nun altı çocuğundan biri olarak dünyaya gelmiştir. Bazı çalışmalarından sonra profesör olmuştur. Ardından Hollanda’da teleskobun icat edildiğini öğrenmiştir. Kendisi de daha gelişmiş bir teleskop üretmiştir ve bunu astronomi gözlemlerinde kullanmaya başlamıştır. Teleskobun kullanılmasını başlatan Galileo bir dizi buluş gerçekleştirmiştir. Ay yüzeyinin sanıldığı gibi değil de, girintili çıkıntılı olduğunu bulmuştur ve yıldız kümeleri gözlemleri yapmıştır.

Kiliseye Karşı Geldi

    Jüpiter’in uydularının olduğunu keşfetmiştir. Venüs’ün evrelerini görmüştür. Satürn’ü gözlemleyip, halkalarını uyduları zannetmiştir. Kopernik sistemini savunduğu bir eseri yüzünden papazların ağır baskılarına maruz kalmıştır. Bu iddiasını müdafaa etmek için Roma’ya gitti ve oradaki komisyon kitaplarını yasaklamadılar. Yalnızca Dünya’nın döndüğü iddialarından vazgeçmesini istediklerini söylemişlerdir. Galileo’nun yaptıkları gözlemlerden elde etmiş olduğu bulgular, özellikle astronomiye fazlasıyla katkılar sağlamıştır.

Hakkında Bilinmeyenler

Galileo’nun genelde kör olduğu söylenir. Bunun sebebi, teleskobu ile güneşi gözlemlerken zararlı ışınlara fazlasıyla maruz kalmıştır.

Amerika Galileo’nun anısına dair, kendi adına ait insansız bir uzay aracı başlatmıştır. Uzay aracının görevi Jüpiter ve onun dört ayını incelemesi olarak nitelendirildi.

Galileo aynı zamanda, hava direncinin yokluğunda, yer çekiminin kütlesine bakılmadan tüm nesnelerin eşit olarak hızlandırdığını da ortaya koymuştur.

Ressamlığa ve müziğe ilgisi olan Galilei babasını üzmemek için onun isteğini yerine getirmiştir ve Pisa Üniversitesi’nde tıp okumuştur.

Mekanik ilkeler ve Hareket kanunları hakkında yazdığı kitabını 1638 yılında yayınlamıştır.

Gökbilimine fazlasıyla merak salan Galileo, bu alanda kendisini geliştirmiştir ve Ay’ın yüzeyini, Jüpiter’in uydularını, güneş lekelerini keşfetmiştir.

Yaprak gibi cisimlerin yere geç düşmesinin sebebini, geniş yüzeylerin hava ile sürtünmesi olmasına bağlamaktaydı.

Babasının en yakın arkadaşı olan Arşimed matematik öğretmeniydi. Ondan çok etkilenen Galilei ondan ders almaya karar vermiştir ve babası buna oldukça karşı çıkmıştır. Galilei gizlice dersler alarak Arşimed’in tüm çalışmalarını öğrenmiştir. Aklı fazlasıyla karışan Galilei kendisini felsefe ve matematiğe adamıştır.

8 Ocak 1642’de hayatını kaybetmiştir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend