Kedilerin Bıyıklarını Hiç Merak Ettiniz Mi?

3 dakika


Kediler sadece güzel göründüğü için bıyıklara sahip değildirler. Kedilerin bıyıkları kedilerin iletişim ve his becerileri için olmazsa olmaz parçalarından biridir. Bıyıkları, kedilerin nereye gittiğine yardımcı olmamaktadır. Aynı zamanda açıklıklardan geçip geçemeyeceklerini o andaki moral durumlarını göstermektedir. Kedilerin bıyıklarına dair bilmek isteyeceğiniz diğer bilgileri de derledik.

Aslında Bıyıkları Çok Hassastır

Bıyıkları, tüylerine göre daha derinlere doğru köklenmektedir. Bıyıkların etrafındaki alanlarda ise sinir ve kan hücreleri yoğunlaşmaktadır. Bu durum kedilerin bıyıklarını hassas yapmaktadır. Hatta o kadar hassastırlar ki, hava akımının en ufak yön değişimini bile algılarlar. Bu hassasiyet sebebi ile kedinizin bıyıkları ile oynadığınızda canını yakabilirsiniz. Bundan dolayı kedinize daha geniş ve düz yemek kabı almanız daha iyi olur.

Kedi Bıyığı Sadece Burunda Değildir

Kedilerin sekiz ila on iki bıyığının yanı sıra kedinizin burunlarının her iki taraflarında da bıyık vardır. Aynı zamanda kedinizin gözünün üstünde, çenesinde ve ön bacaklarının arkasında da bıyıkları vardır.

Bıyıklar Kedinizin Avının Yerini Bulmalarını Sağlar

Kediler uzağı fazlası ile iyi görse de yakını pek de iyi göremezler. Bu yüzden kediniz yakındaki nesneleri bıyıkları ile algılamaktadırlar. Kedinizin burnundaki ve çenesindeki bıyıklar tam olarak bunun için oluşmaktadır.

Kedi Bıyıkları Duygusal Göstergedir

Kedinizin bıyıklarının pozisyonları modunu da gösterebilen birer işaretlerdir. Kedinizin bıyıkları rahatlamış bir şekilde sarkmakta ise, sakin olduğu anlamına gelmektedir. Bıyıkları ileriye doğru kalkık ise heyecanlı ve alarm halindedirler.

Kedilerin Bıyıkları Asla Kesilmez

Kediler zaman zaman bıyıklarını dökebilirler. Ama siz asla kedilerin bıyıklarını kesmeye kalkmamalısınız. Aksi takdirde kedi dengesini kaybedebilir ve başı dönebilir. Çok önemli sinyalleri alamadığından dolayın yön duygusu da yitirilebilir. Eğer kedilerinizin beyaz olan bıyıkları yaşlandığı zaman siyaha dönüşüyor ise şaşırmamanız gerekmektedir. Kedinizin bıyıkları yaşı daha da ilerledikçe değişebilir.

Gece Yürümelerine Yardımcı Olmaktadır

Kedi sahipleri her zaman kedilerinin gece hiçbir yere çarpmadan yürüyebilmelerini hayretle izlemişlerdir. Bunun en temel sebebi bıyıklarıdır. Bu sayede karanlık mekânlarda yollarını kolaylık ile bulabilirler. Bu konuda insanlardan daha yeteneklidirler.

Simetrik Bıyıklar

Kedilerde toplam yirmi dört adet bıyık vardır. Bu bıyıklar simetrik durumdadırlar. Her iki tarafında on iki adet bıyık yer almaktadır. Bu sayede etrafındaki değişimleri net şekilde algılayabilmektedirler.

Cetvel Görevi Görebilir

Kediler, dar ve kapalı bir alana gireceği zaman ilk olarak kafasını sokmaya çalışır. Bıyıkları çevresini ölçmeye yardımcı olmaktadır ve bu sayede etraflarındaki alanların genişliği hakkında fikir sahibi olmaktadır.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
1
harika
mükemmel mükemmel
1
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend