Kasırgalar Hakkında Merak Edilen Şaşırtıcı Gerçekler

2 dakika


Türkiye, kasırgaların pek yaşandığı ülkeler arasında değil. Ancak kasırgalar başta ABD ve Karayipler bölgesi olmak üzere çok sayıda ülkede yaşanan ve bazı ülkelerde şiddetli yıkımların yaşanmasına yol açan doğa olayları olarak tanınmaktalar. Kasırgaların özellikle son yıllarda ABD’de yarattığı manevi ve maddi hasarlar her geçen yıl daha fazla artarken, buna karşı daha yüksek düzeyde önlemler alınabilecek olduğundan söz edilmekte.

Genelde kasırgaların insanlar için bir tehdit oluşturup oluşturmayacak olduğunu kasırga seviyesi göstergesi gösteriyor olsa bile, bazen beklenmedik şekilde 5. seviyeden daha yüksek oranda zararlar görülebiliyor.

Uzmanlar kasırga göstergesine 6. seviyenin eklenmesini önerirken, bu durumun özellikle de gelecekteki kasırgalarda gerekli olabileceğine değiniyorlar.

Evleri Yerinden Sökebilir!

Kasırgalar saatte 300 kilometreyi aşan hızlarda rüzgarlar yaratabilir ve özellikle bu durum çok sağlam olmayan evleri yerinden sökebilecek güçte bir rüzgar gücüdür. Buna benzer örnekler ABD’de Florida bölgesinde yaşanmış ve kasırgada yüzlerce ev zarar görürken, bazıları ise yerinden uçmuştu.

Elektrik Patlamalarına Sebep Olabilir

Kasırgalar gelmeden önce elektrik şirketleri elektriği kesmezler. Bunun sebebi gerekli önlemlerin alınmasına bağlıdır. Ancak kasırga bazen elektriğin kendiliğinden kesilmesine neden olabilir ve bu kadar yüksek şiddetli kasırgalar özellikle elektrik santrallerinin patlamasına, hatların kopmasına veya devrelerin yanmasına sebep olabilir.

Bir İnsanı Havaya Uçurabilir

Kasırga sırasında evlerinde veya kapalı herhangi bir alanda olmayan insanlar ölebilir. Ağır yaralanmaya sebep olabilecek bu durumun ardında yatan sebep çok şiddetli rüzgar gücü iken, aynı zamanda dışarıda olan insanlar bir hortumun içerisine kapılmışçasına kendilerini birkaç dakikalığına havada uçuyor olarak bulabilir.

Tarlalardaki Ürünleri Yok Edebilir

Kasırga tarım ürünlerine fazlasıyla zarar verir ve tarlalardaki ürünlerin bir anda yerinden sökülmesine yol açabilir. Bu durumlara karşı kasırga öncesinde tarlaların üzerine koruyucu malzemeler örtülmesi önerilirken, bazı durumlarda bu bile kurtarıcı olamayabilir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
1
harika
mükemmel mükemmel
1
mükemmel
üzgün üzgün
1
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
admin

tamsayfa.com kurucusu

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend