Kara Delikler Hakkında İlginç Bilgiler

3 dakika


Kara delikler koca evrende karşımıza çıkan en ilginç ve korkunç yapılardan biridir. Çok fazla çekim gücüne sahip olan bu kara delikler aynı zamanda oldukça yoğun bir yapıya sahiptirler ve yakın mesafede bulunan her şeyi içine çekebilirler. Kara deliklerin ön görülmesi ilk olarak 1916 senesinde görelilik kavramı ile birlikte Albert Einstein tarafından gerçekleşmiştir. Kara Delik terimi ise 1967 senesinde bir gök bilimci olan John Wheeler tarafından kullanılmıştır ve ilk kara delik keşfi ise 1971 senesinde gerçekleşmiştir. Kara delikler araştırıldıkça ilgi çeken bir konu olmuştur ve hakkında bilinmesi gereken çok ilginç bilgiler vardır.

 Ölen Yıldızların Sonucu Meydana Gelirler.

 Kara deliklerin meydana gelmesi büyük yıldızların artık ömürlerini bitirdiği ve patladıklarından sonra gerçekleşir. Güneşten çok daha büyük olan yıldızlar, yakıtlarını bitirdiklerinde, sahip oldukları inanılmaz çekim güçlerinin kendi içlerine çökmesine sebebiyet verirler ve bunun sonucunda bir sürü kara delik meydana gelebilir.

Kara Deliği Göremezsiniz.

 İsminden de anlaşılacağı üzere kara delikler görülemeyecek kadar derin bir siyahlığa sahiptirler. Bunun sebebi ise bu deliklerin inanılmaz yoğunlukta bir çekim gücüne sahip olmalarıdır. Çekim gücü o kadar kuvvetlidir ki ışık bile bir kara delikten kaçamaz. Peki, göremediğimiz kara deliklerin varlığını nasıl anlarız? Bir kara deliği saptamanın yolu ise çevresinde meydana gelen tuhaflıklar ile anlaşılabilir. Örneğin bir yıldız kara deliğin içine doğru çekilmeye başlarsa, devasa bir şekilde x ışını yayar ve bunu gözlemleyebiliriz.

Zamanı Bükebilirler.

 Einstein’in görecelik teorisi, bir kara deliğin içine düşen kişinin zaman kavramı, o kişiye dışarıdan bakmakta olan bir kişiye göre çok daha yavaş işlediğini söyler. Hatta zaman neredeyse durmuş gibi bile denilebilir. Bu da ışık hızına yaklaşınca zaman kavramının boyut değiştirdiği ile alakalıdır. Bunun sonucunda kara deliklerin çok hızlı olduğunu ve zamanı bükebildiklerini söyleyebiliriz.

Galaksimizde Kara Delikler Mevcuttur.

 Bilim insanları araştırmalarına göre Samanyolu içerisinde 10 milyondan fazla kara delik bulunmaktadır. Bu kara deliklerin kütleleri ise güneşten 20 kat bile büyük olabilir. Bu kara deliklerin çoğu galaksinin merkezine yakın olduğu için bizim güneş sistemimizin dışında bulunmaktadır. Yani şu anlık bir tehlike yok gibi gözükmektedir.

Solucan Delikleri Gerçek Mi?

 Bilim insanların yıllardır merakla araştırma içerisinde olduğu bir diğer konu ise solucan delikleridir. Solucan delikleri birçok bilim kurgu filmine de konu olmuş olan, kara deliklerin evrenin bambaşka yerlerine bağlanan yollarıdır. Fakat henüz bu konu hakkında yeteri kadar bir bilgi bilinmemekte ve solucan delikleri hala gizemini korumaktadır. Eğer solucan delikleri kendi aralarında bir solucan deliği meydana getirebiliyorlarsa bu evrenler arası kısa süreli yolculukların da mümkün olabileceği anlamına gelebilir, fakat denemeye kim cesaret edebilir?


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend