Kanarya Adaları’nın İsmi Köpeklerden Geliyor

2 dakika


Kanarya Adaları’nın ismi nereden geliyor dendiğinde muhtemelen akla gelen ilk cevap kuşlardan olacaktır. Ancak bu, son derece yanlış bir düşüncedir. Kanarya Adaları, ismini adada yaşayan çok sayıda köpeklerden almıştır. Elbette, kuşlar ile ada ismi arasındaki bu benzerlik yalnızca bir tesadüf değil. Kanaryalar, takımadada yaşayan bir kuş cinsi. Daha sonra burada yaşayan kuşlara, adanı ismi veriliyor. Kanarya Adaları’nın isimlendirme hikayesi size ilginç gelecek.

Kanarya Adaları İsmini Nereden Aldı?

Kanarya Adaları, Afrika’nın kuzeybatısında yer alsa da geçmişindeki sömürgeden dolayı İspanya’nın bir parçasıdır. Takımada halindeki Kanarya Adaları, ismini İspanyolcadan almıştır. İspanyollar, adayı bulduktan sonra Latince ‘’Canariae Unsulae’’ yani ‘’Köpekler Adası (Islas Canarias)’’ ismini vermiştir. Bunun nedeni adalara ayak basan İspanyolların adada çok sayıda hem evcil hem de vahşi köpeklere rastlamış olmasıdır. Aynı zamanda ada sahiplerinin çok büyük köpeklere sahip olduğu da söylenmektedir. Bununla birlikte bazıları adaya ilk gelenlerin çok sayıda denizaslanı gördüklerini ve denizaslanlarını köpek zannettiklerini savunuyor. Her şekilde adanın orijinal ismi, köpekler adası.

Kanarya Adaları

Adaların İsimlendirmesinde Yaygın Yöntem

Günümüzde adaların önemli bir kısmı, adalara ilk ayak basanların adada gördükleri varlıkların verdiği isimleri hala taşıyor. Kanarya Adaları’nda köpekleri gören insanların buraya köpeklerin adası demesi son derece normal olarak görülüyor. Kıbrıs da ismini adaya ilk ayak basanların etrafta gördükleri ‘’servi ağacı’’ yani Chypre’den alıyor. Servi ağaçları, gemi yapımında kullanılması ile biliniyor ve Kypros Yunancada, servili yer demek. Bir diğer düşünce de adanın ismini, bakır kaynaklarından almış olması. Bakır, Latincede Cyprium İngilizcede ise copper anlamına geliyor. Yaygın inanışlardan biri Kıbrıs adının bakır kaynaklarından geliyor olması.

Kanarya Kuşları İsmini Adadan Aldı

Sanılanın aksine Kanarya Adaları ismini bir kuş türü olan kanaryalardan değil, kanaryalar ismini adadan alıyor. Kanarya Adaları’nda çok sayıda kanarya kuşu bulunur. Yalnızca erkekleri öten bu kuş türü, baştan aşağı sarıdırlar. Çizgi filmdeki Tweety de bir kanaryadır. 15. Yüzyıldan itibaren kanaryalar, gemiler aracılığı ile Avrupa’ya ve oradan da tüm dünyaya yayıldılar.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend