Kalp Ritmimizi Değiştiren; Müzikler!

3 dakika


Beatles’in unutulmayan şarkısı Yesterday, Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na göre 20. Yüzyılda 7 milyon defa coverlandı.

Bir şarkı eğer favoriniz ise, onu hayatınızdaki duygusal bir olay ile bağdaştırmışsınız demektir.

Antonio Stradivari ilk çelloyu 1680 senesinde geliştirmiştir. Bartolomeo Christofori de 1700 yılında ilk modern piyanoyu geliştirmiştir. Ayrıca Wolfgang Amadeus Mozart 1764’de sekiz yaşındaki ilk senfonisini bestelemiştir ve Ludwig van Beethoven “Fidello” adlı operasını 1814’de tamamlamıştır ve beş yıl sonra sağır olmuştur.

1970 yılında kurulan Queen grubu tüm dünyada albümleri üç yüz milyondan fazla satmış İngiliz rock grubudur. En bilinen ve en sevilen şarkıları; Bohemian Rhapsody, We Will Rock You ve birçok spor turnuvalarının sonunda şampiyonluk sevincini kutlamak için çalınan We Are The Champions isimli şarkılardır.

Eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Richard Nixon 1969 senesinde, iki saat boyunca kırk dekanı ile beraber “LSD Simülasyonu” gerçekleştirerek rock müzik dinlemiştir.

Herkesin bildiği ve doğum günlerinde sıkça isminden söz ettiren Happy Birthday to You adlı şarkı orijinalinde “Good Morning to You” diye yazılmıştır. Ayrıca noel zamanları kullanılan “jingle bells” adlı şarkı aslında “şükran günü” için yazılmıştır.

Bu zamana kadar ortaya çıkmamış olan, toplamda 1264 farklı müzik çeşidi vardır.

Şu anda dinlemekte olduğumuz çoğu müzik türünün çıkış noktası aslında Blues’dur.

Tüm zamanların en başarılı gitaristlerinden biri olan Jimi Hendrix 1942 senesinde Seattle’da doğmuştur. 27 yaşında hayata gözlerini yuman ve yirmi yediler kulübünün bir üyesi olan Hendrix nota okuyup yazamamaktaydı.

İngiliz donanması, Britney Spears’ın şarkılarını, Somali korsanlarını korkutmak için kullanırdı.

Dünyada ortalama her bin dolarlık albüm satışında müzisyenler sadece 23.40 dolar elde etmektedir.

Şarkıların orijinalleri coverlarından daha iyi oldukları için değilde, ilk önce onları duyduğumuz için kulağa daha güzel gelmektedir.

Müzik dinlerken kalp atışlarımız değişir ayrıca dinlemekte olduğumuz müziğin ritmine uyum sağlar. Spor yaparken müzik dinlemekte fiziksel performansı gözle görebileceğimiz bir şekilde arttırmaktadır.

James Brown 1933 senesinde Güney Karolina’da doğmuştur ve soul, funk müziğin en önemli adıdır. Arabasında taşıdığı uyuşturucu, silah ve birçok yasadışı malzeme yüzünden polisten kaçmıştır. Yakalanınca 6 sene hapis cezasına çarptırılmıştır.

Günümüzde kullanılan nota anları keşiş Guido D’Arezzo tarafından konulmuştur. 1030 senesinde konulan bu isimler, kilise korosuna kolay ezberletilsin diye bir ilahinin her satırındaki ilk iki harf olarak belirlenmiştir.

Araştırmalar, Jazz müzisyenlerinin doğaçlama yaptıkları zaman beyinlerinin oto sansür ve engellemeye sebep olan alanlarının inaktifleştiğinin ve kendini ifade edebilme gibi yetilerinin doruğa çıktığını göstermektedir.

Efsanevi Michael Jackson

Michael Jackson 1958 senesinde İndiana’da doğmuştur. 1984’te sekiz Grammy kazanmıştır. Bu, bir şarkıcının tek bir yılda kazanabildiği en çok Grammy ödülüdür.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend