Kahveler ile ilgili hiç duymadığınız gerçekler

3 dakika


Kahveler günlük yaşantımızda çaydan sonra en çok tükettiğimiz içeceklerdendir. Her öğrencinin veya çalışanın uykusunu kaçırmaya yarayan kurtarıcısıdır. Sadece uyku için değil arkadaşlarla olan muhabbetlerin yanına yakışan en güzel içeceklerdir. Ne demişler bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır. Hadi sevdiğimiz kahvelerin ilginç yönlerine bir bakalım!

Türkiye’de Çay, Etiyopya’da Kahve Aşkı

Ülkemizde nasıl fazla çay tüketiliyorsa Etiyopya’da da kahve tüketilir. Hatta Etiyopyalıların bunu abartıp günde ortalama 20 ila 35 arası kahve tükettikleri söylenmektedir ve iftar sofralarında bile kahve olduğu bilinmektedir.

Dans Eden Keçiler

Bir efsaneye göre kahvelerin içindeki kafeini, kahvenin çekirdeklerini yiyen keçilerin dans etmeye başladığını gören Etiyopyalı çobanlar fark etmiştir.

Sağlıklı ve Uzun Yaşamak mı? O zaman Kahve!

Araştırmalara göre günde 3 fincan kahve içmek alzhemier, kalp damar tıkanıklığı, Parkinson, bunama, felç, diyabet 2 gibi hastalık risklerini azaltmaktadır. Kafein kan dolaşımından sonra beyine geçerek norepinefrin ve dopamin salgılar.  Merkezi sitemi uyarır, kişinin idrak fonksiyonlarını artırır ve kişinin daha enerjik olmasını sağlamaktadır.

Depresyona Hayır, Mutluluğa Evet!

Kahve tüketmek içindeki kafein sayesinde depresyonu azaltır. İnsanda olan endişe duygusunun seviyesini indirip mutluluk duygusu ortaya çıkartır. Sizce de bu harika değil mi?

İçerek Yağlarınızdan Kurtulun

Kahve içmek metabolizmayı hızlandırır. Özellikle spor yapmadan önce tüketilen kahve yağ yaktırır. Tabii kahveye krema eklemek veya bol bol şeker atmak yok! Kilo vereyim derken almamaya dikkat etmek gerekir.

Her Şeyin Fazlası Zarar

Günde 3 bardaktan fazla kahve tüketmek sağlığınıza zarar verebilir. Aşırı kahve tüketimi kalp ritmini bozar, migreninizi tetikler, mide rahatsızlığınız varsa eğer bunu ortaya çıkartır. Bu yüzden aşırıya kaçmamakta fayda vardır.

Altın Yumurtlayan Fil

Dünyada en pahalı kahve, fil dışkısıyla üretilen kahve olduğunu biliyor muydunuz? İnanması çok güç evet. Dünyanın en pahalı kahvesi Black Ivory Coffee (Siyah Fildişi Kahvesi). Kahve çekirdeklerini tüketen fillerin dışkısından elde ediliyor.

Yumurtalı Kahve

Yumurtalı kahve ülkemizde tüketilmeyen bir kahve çeşidi olsa da Vietnam’da oldukça tercih edilen bir kahvedir. Hatta Norveç, İsviçre ve Macaristan’da da rastlayabilirsiniz.

Baharatlı Kahve

Fas baharat konusunda kendini iyice aşmıştır. Fas’a giden turistlerin argan yağı aldıktan sonra en çok tercih ettiği hediyeliklerden biri kahvedir. Kahvenin içinde karabiber, susam, tarçın ve birçok baharat kullanılarak yapılan Fas kahvesini her adımda bulabilirsiniz.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend