Jüpiter Hakkında İlginç Bilgiler

3 dakika


Güneş’ten uzaklığa göre beşinci sırada yer alan Jüpiter gezegeni, Güneş Sistemi’mizin en büyük gezegenidir. İsmini ise Roma mitolojisindeki bir tanrıdan almıştır. İhtişamlı görünüşü ile dikkat çeken Jüpiter’in diğer gezegenlerden farkı ise aslında bir yüzeyinin olmamasıdır. Jüpiter tamamen gaz halindeki maddelerin (hidrojen, helyum) bir araya gelmesinden oluşan bir gaz bulutudur. Peki, bu gizemli gezegen hakkında daha neler söyleyebiliriz?

Jüpiter’de Gün Kaç Saat Sürer?

 Jüpiter, diğer sekiz gezegene kıyasla günün en kısa sürdüğü gezegendir. Gün sadece 9 saat 55 dakika sürmektedir. Hızlı dönmesi sebebiyle diğer gezegenlere göre çok daha küresel bir şekil almıştır, sağlam bir vücuda sahip olmadığı için ise gaz parçalarının hızı çok daha hızlıdır. Bu nedenle gün de kısa sürmektedir.

Jüpiter’in Halkaları

Jüpiter’in de tıpkı Satürn kadar net bir şekilde olmasa da halkaları vardır. Bu halkalar genellikle toz bulutları ile oluştuğu için görmek hiç de kolay değildir. Halkaların, uydulardan atılmış olan malzemelerin gezegenden gelen yer çekimine kapılıp meydana geldiği düşünülmektedir. Bir diğer düşünce ise bu halkaların iki küçük uydunun çarpışma sonucu oluşmuş olabileceğidir.

Büyük Kırmızı Leke

 Jüpiter’in güney karım küresinde içine üç dünya sığabilecek büyük bir kırmızı nokta vardır. Bu nokta ise 400 yıldır sürmekte olan bir bulut fırtınasının tam da kendisidir ve bu fırtınanın hızı 720 km’lik hıza kadar çıkabilmektedir. Gezegendeki tek bilinen fırtına bu büyük kırmızı leke değildir. Atmosferi yoğun bir gaz okyanusuna benzetilir ve 500 km’ye kadar ulaşan rüzgarlar nedeniyle, gezegenin şekli sarmallı görüntüdedir.

Yaydığı Enerji

 Jüpiter’in bir diğer büyülü ve ilginç özelliği ise yaymış olduğu enerjidir. Jüpiter bu enerjileri güneşten almaktadır ve daha sonra güneşin yaymış olduğu enerjinin çok daha fazla katı şeklinde geri yaymaktadır. Bunun nedeni ise gezegenin büyüklüğü diyebiliriz. Bu kadar büyük bir kütlesinin olması sonucunda ise Jüpiter kuvvetli bir yer çekimi gücü uygulayarak kendisinin bir bütün halinde sıkışmasına neden olur. Bu sıkışmanın vermiş olduğu etki ise, uzaya yayılan devasa bir ısı miktarına sebebiyet vermektedir.

Eski Yıldız

 Bilim adamları Jüpiter’in eskiden yıldız olduğunu düşünmektedir. Eskiden yıldız olup şu anki büyüklüğünün tam 80 katı büyüklüğünde olduğunu düşünürler ve görevini yerine getiremeyip paylamış olduğunu öne sürerler.

Bonus Bilgiler:

– Dünyanın tam olarak 318 katı ağırlığındadır.

– Tam olarak 67 tane uyduya sahiptir.

– Jüpiter’deki bir yıl, dünyada 12 yıla denk gelmektedir.

– Her mevsim süresi yaklaşık olarak 3 sene sürmektedir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend