Jeanne D’arc Kimdir?

4 dakika


Jeanne D’arc 1412 senesinde Meuse’de bulunan Domremy köyünde dünyaya geldi. Babası köyün bilinen bir çiftçisiydi. Jeanne diğer çocuklara göre daha dindar yetişmişti ve ufak yaştan beri yaşadığı yerdeki acı ve kıtlığı görmeye başlamıştı. Büyüyüp 12 yaşına geldiğinde Tanrı’nın onunla konuştuğunu ve kendisinin kutsal bir kaderi olduğunu söylemeye başladı. İlerleyen senelerde ise sürekli olarak gaipten sesler duyup bir şeyler gördüğünü ileri sürdü. Daha sonra ülkesinin kaderinin kendi ellerinde olduğunu düşünerek, toprakların gerçek hükümdarına Rheims Katedrali’nde taç giydirme töreni düzenlenmesi gerektiği yolundaki inancı giderek kuvvetlendi. Bu görevin ona Tanrı tarafından verildiğine inandı.

Kimse Ona İnanmadı

İçinde bulunduğu halk ve ailesi onun bu çılgın fikirlerine hiç inanmadı. Basit bir köylü olan babası, kızını bu yoldan hep caydırmayı denese de başarılı olamadı. Jeanne büyüyüp 16 yaşına geldiğinde Robert de Baudricourt’un şatosuna gitti ve kendisine Chinon yoluna dek eşlik edecek birisini talep etti. Robert ise onun hikayesini dinledi ve böyle önemli bir görevi elbette ki ufak bir kıza vermeyecekti. Dolayısıyla onu köyüne geri gönderdi. Jeanne kendisini kutsal bir insan olarak görse de kimse onun anlattıklarına inanmıyordu.

Asla Vazgeçmedi

Jeanne aldığı kararlardan asla vazgeçmedi ve defalarca denedi. En son Robert ona istemiş olduğu muhafızlığın verdi. Jeanne 1429 senesinde erkek kılığına girdi ve altı asker ile beraber Chinon yolunu tuttu. Oraya vardığında ise kendisini Kral Şarl’a karşı kralın meşru çocuğu olarka tanıttı. Kral Şarl ülkeyi nasıl kurtacağını bilmiyordu ve birkaç testten sonra Jeanne’ye inandı. 28 Haziran gününde zırhlara kuşanarak ordunun başına geçti bu genç kız. Jeanne’nin büyük inancı tüm askerlerin içine işlemiş olmalı ki İngilizler’e karşı büyük bir zafer kazanmış oldular. Önceleri alınması imkansız olarak görülen Tourelles kalesi bile Fransa topraklarına geçmiş oldu. Jeanne D’arc bu savaşta en ön cephedeydi ve tüm gücünü gösterdi. Bunu gören askerler ise imkansız olarak düşündükleri savaşı büyük bir inanç ile kazanmış oldular.

Büyük Zafer ve Sonrası

Zafer sonrası Jeanne D’arc büyük bir sevgi ile Lyons’da karşılandı. Toplum onu artık azize gibi görmeye başlamıştı. Görevini tamamlayan genç kız 16 Temmuz günü kutsal bir tören ile taç giymiş oldu. Genç kız zaferine erişmişti fakat Paris hala İngilizlerindi. Son kez güzel Paris’i de kurtarmak için kralından izin istedi. Kral genç kızı durduramayacağını bildiğinden dolayı, bir oyun hazırlayarak onu güçsüz bir ordu ile savaşa gönderdi. Doğal olarak savaş yenilgi ile sonlandı. Halkın arasında geri döndüğünde ise Jeanne’yi kötü şeyler bekliyor olacaktı

Jeanne D’arc’ın Ölümü

Halktan birkaç kişi Jeanne’nin kutsallığının bir yalan olduğunu söyledi. Gaipten duyduğu seslerin ve gördüğü kutsal şeylerin de birer şeytanın işi olduğunu ileri sürdüler. Kısa bir sürece bu düşünce yayıldı ve genç kız 19 yaşında mahkemede yargılandı. Jeanne sadece büyücülük ile değil, erkek kılığına girmesi ve daha birçok suç ile suçlu bulundu. Genç kıza bu suçları zorla kabul ettirdiler ve hakkında idam kararı alındı. 30 Mayıs 1431 tarihinde ise Jeanne D’arc diri diri yakılarak idam edildi. Genç kızın son sözü ise “İsa” oldu. Ölümünden seneler seneler sonra ise adı temize çıkarıldı ve bu kızın ismi katolik kilisesince kutsanan azizeler arasında yerini aldı.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend