Japonya Felakete nasıl hazırlanır? Tedbirler neler?

2 dakika


11 Mart 2011’de 9.0 şiddetindeki büyük Japonya depreminde Tokyo’da sallanan fakat çok sağlam duran gökdelenlerin görüntülerini hayranlıkla izledik. Böyle bir depremin Türkiye’de gerçekleşmesi durumunda nelerin olabileceğini düşünmek bile istemeyiz. Son zamanlarda Türkiye’de sıklıkla yaşanan depremler, nasıl oluyor da Japonlar depremler ile mücadelede bu seviyeye geldiler sorusunu akıllara getiriyor. Gelin Japonların bu uzun yıllar süren tedbirlerine bir bakalım;

Depreme dayanıklı yapılar

Bina yapımında kullanılacak malzemeler yetkililer tarafından sert kurallar ile belirleniyor. Malzemeleri kolay kırılganlık göstermeyecek özellikte olmasına dikkat ediliyor. Bu kriterleri sağlayamayanların Japonya’da bina yapma ruhsatı alamaz. Sonuç olarak, insanların içerisinde bulunduğu binalar deprem esnasında dışarıdan daha güvenli olduğu gösteriliyor.

Deprem alarm sistemi

Japonya’daki tüm akıllı cep telefonları deprem ve tsunami alarm sistemi ile bağlı durumdadır. Bu sayede deprem dalgaları o bölgedeki insanları vurmadan 15 saniye önceden cep telefonları yüksek sesli bir alarm veriyor ve ardından bir ses deprem bitine kadar “Jishin desu! Jishin desu” (Türkçesi; Deprem oluyor! Deprem oluyor) diye tekrarlıyor. Bu erken uyarı sistemi ile insanların deprem dalgaları kendilerini vurmadan bir kaç saniye öncesinde güvenli noktalara gidip hayat üçgeni oluşturması isteniyor.

Kapsamlı doğal afetten korunma sistemi

Depremler gibi doğal afetlerin zararlarını azaltmak amacıyla Japon devleti, toplumu bilinçlendirmek için büyük enerji sarf ediyor. Acil durum bölümleri kurarak doğal afette halkın nasıl davranması konusunda eğitimler veriyor. 


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
mert

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend