İsrail Dünya’nın En Küçük Ülkesi

3 dakika


Israil dünyanın en küçük ülkesidir.  Doğu noktasından batı noktası koşarsanız arasındaki mesafe ortalama 2 saattir. Israil’de aşırı zayıf mankenlik yapmak yasaklanmıştır bunun sebebi ise “manken hastalığı” olarak bilinen  Anoreksiya nervoza hastalığını engellemektir. Hıristiyanlar için İsrail kutsal topraklardır. Israil’in bir tarafı Kızıldeniz diğer bir tarafı ise Akdeniz’e bakmaktadır.  Israil’in ordusunu diğer ülkelerin ordusundan ayıran bir sebep ise orduda kadın askerlerin olmasıdır ve bu kadın askerlerin zorunlu askerlik yapmasıdır. Pakistan milletinin pasaportunda İsrail hariç tüm ülkelere gidebilir yazmaktadır. Israil milleti Arapça ve İbranice olmak üzere iki dil konuşuyorlar. Banknotlarında görme engelliler için “Braille alfabesi” kullanılır. David Ben-Gurion ateisttir ve İsrail’in ilk başbakanı olmuştur. 137 tane halk plajı bulunmaktadır.

Tarihte en eski şehirlerden biri olarak bilinen Kudüs tam 23 kez kuşatılmıştır.44 kez yönetim değiştirmiş ve 2 kez yok edilmiştir. Enver Sedat cumhurbaşkanının önderliği ile İsrail ve mısır arasında ilk barış yapışmıştır. Dünyaca tanınan Albert Einstein’a fizikçiye İsrail’in cumhurbaşkanlığını yapması için teklif gitti fakat fizikçi kabul etmedi.  Yeni Zelanda ve İngiltere’de olduğu gibi İsrail’inde yazılı anayasası yoktur. Dünyada kendi uydusunu atan dokuz ülkeden birisidir. Dünyada en çok kitap çevirisi yapılan bir ülkedir. Israil’e en çok para yatırımı yapan ülke Amerika’dır. Israil’de ticaret gelişmektedir.

İsrail ve Bilinmeyenler

Eurovision yarışmasını 3 kez kazanmıştır. Yarışmayı kazanan ilk kişi transseksüeldir İsrail’i temsil ettiği yarışmayı kazanmıştır. Dünyanın en yüksek üniversite eğitimini tamamlamış oranına sahip olan bir ülkedir. Israil’de kadınlar Türkiye’de olduğu gibi bir kısmı LGBT destekleyebiliyor bir kısmı ise çarşafla giyiniyor. Israil doğal kaynaklar anlamında kısıtlıdır. Enerji ve su imkanları yetersizdir. Israil ihracata dayalı bir büyüme yolunda ilerliyor. Son yıllarda İsrail gıda sanayisin, kimya sanayisin ve plastik ihracatında büyük başarılar elde etmiştir. Kök hücre tedavisi ve kalp dokusu tıbbi çalışmaları ilk İsrail tarafından yapılmıştır ve başarılı olunmuştur. Israil’de ambulansın telefon numarası 101 dir. İbibik İsrail’in millî kuşudur. Israil’de ortalama yaşam süresi 82 yıl olarak belirlenmiştir.

Lut Gölü

Yüzde 28 oranında tuza sahip olan dünyanın 3. gölü  Lut Gölüdür. Eğer bu göle giderseniz gölün tuz oranının yüksek olmasından dolayı batmazsınız. Buradaki göl suyunun ve çamurun birçok soruna iyi geldiğini, şifa olduğunu söylerler.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend