İrlanda’da 3D Peynir Üretildi

1 dakika


İrlandalı bilim adamları gelecekte ihtiyaç olabileceği gerekçesi ile 3D yazıcıda peynir üretmeyi dendiler. Bir süredir son yıllarda insanlar 3D yazıcıları aktif olarak kullanıyorlar ve bu cihazlar üzerinde gıda üretme isteği her geçen gün daha fazla artıyor. Çok sayıda insan bu cihazlarda üretilen gıdaların tadının, kokusunun ve görüntüsünün nasıl olduğunu merak ederken, 2012 yılından sonra NASA için 3D pizza üretme düşüncesinde bile tam başarı sağlanamamıştı.

Bilim adamları 3D gıdaların gelecekte insanlar tarafından çok daha fazla tüketilebileceğine değinirken, özellikle kısa süre içerisinde çok sayıda insanın bu gıdalarla ilgili daha fazla haber göreceklerini, daha fazla sayıda insanın bu tür gıdalarla karşılaşacaklarına değiniyorlar.

İrlandalı bilim adamları ise 3D peynir denemesinde başarılı oldular. Ancak bu başarı oldukça zordu. Yapılan çalışmada önce peynir 75 derecede eritildi, bu durumun peynir üzerinde tat ve koku değişimine sebep olduğu düşünülüyor.

Ardından İrlandalı bilim adamları peyniri 3D olarak yazıcıda şekillendirmeye başladılar. Sonucunda başarılı oldular, ancak peynirin tadı ve kokusu ile ilgili soru işaretleri son bulmadı. Zira peynirin yazıcıdan çıkan 3D hali son derece küçük, tadı ve kokusunun alınamayacak kadar minin boyutlarda çıkarılabildiği açıklandı. Bilim adamlarına göre gelecekte daha büyük boyutlarda, kiloluk peynirler bile 3D yazıcılarda üretilebilir. Ancak tat ve koku konusunda çok daha güçlü denemeler yapılması gerekiyor.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
admin

tamsayfa.com kurucusu

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend