İngilizce Hakkında En İlginç Bilgiler

3 dakika


İngilizce, erken dönem orta çağ İngiltere’sinde konuşulmuş olan ve şuanda da dünya çapında ortak dil olan bir Batı Cermen dilidir. Kelime hazinesi erken orta çağ dönemlerinde diğer Cermen dillerinden daha sonra gelen Fransızca başta olarak Latin dil ailesinden önemli oranlarda etkilense de Friz dilleri ile yakından bağlantılıdır.

İngilizce dili nerede ise, 60 özerk devletin resmi dilidir veya resmi dillerinden bir tanesidir. En çok konuşulduğu bölgeler ise Birleşik Krallık, ABD, Avustralya, İrlanda, Yeni Zelanda ve Kanada’dır. Aynı zamanda Karayipler, Güney Asya ve Afrika’nın bazı bölümlerinde oldukça yaygın olarak kullanılır.

En fazla öğrenilen bir yabancı dildir. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve birçok dünya bölgesel uluslararasında organizasyonların resmi dilidir. 1400 yıllık süreçte gelişmiştir.

Dünyanın Çoğunun Ana Dili İngilizce

2016 yılı itibari ile 400 milyon kişi, birinci dili olarak ve 1.1 milyar kişi de ikinci dil olarak İngilizce konuşur. İngilizce ana dil olarak Mandarin ve İspanyolcadan sonra en çok konuşuluyor olan üçüncü dildir. Ana dil olarak konuşan ve ikinci dil olarak konuşanları birleştirdiğiniz zaman, dünya çapında en yaygın konuşulan dil haline geliyor. Her kıtada ve tüm okyanuslardaki adalarda topluluklar tarafınca konuşulmaktadır.

Amerika Sizi Şaşırtabilir

Teknik olarak Amerika’nın federal düzeyde resmi bir dili yoktur ancak bazı eyaletler İngilizcenin resmi dilleri olduğunu ilan etmemiştir. İngilizce Amerika’da en yaygın olarak konuşulan bir dil olsa da, konuşulan tek dil değildir. Eğer Amerika’ya ziyarete giderseniz ya da taşınırsanız, ana dili İngilizce olmayan pek çok insana rastlayabilirsiniz. Latin alfabesi aslen Etrüsk alfabesinden gelmektedir. Dünyada en yaygın olarak kullanılan alfabedir. Bu da İngilizce öğrenmek isteyenlerin ve öğrenenlerin pek çok işine yarayacaktır.

Zamanla Küçülen Latin Alfabesi

İngilizce alfabesi zaman geçtikçe küçülmüştür. Zaman içerisinde hangi harflerin alfabeden çıkmış olduğunu, hangilerinin de eklendiğini öğrenebilmek için makaleler okuyabilirsiniz. Eskiden 26 harf yerine tam 29 harf bulunuyordu. Her iki saatte bir sözlüklere yeni bir İngilizce kelime eklenmektedir. Oxford İngilizce Sözlüğü editörleri her yıl sözlüğe 4000 yeni kelime ekledikleri hakkında tahminlerde bulunmaktadırlar. İngilizce ’de en çok kullanılan harf ise “E”dir. Bu harf İngilizce ‘de en çok kullanılan harf olmuşken “Q” harfi ise en az kullanılanlar arasındadır. Bu durumu gözünüzde canlanması için şöyle ifade edebiliriz. “E” harfi “Q” harfinden 56 kat daha fazla kullanılmaktadır.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
1
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend