Herkes Bu Soruyu Merak Ediyor: ABD Başkanlık Seçimleri Ertelenecek Mi?

2 dakika


2020 yılı Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimlerinin corona virüsü nedeniyle ertelenip ertelenmeyecek olduğu son dönemde fazlasıyla merak ediliyor. Washington, D.C. yönetimi konu hakkında herhangi bir açıklama yapmazken, Kongre ve Temsilciler Meclisi’nden de bu konuda herhangi bir ses çıkmış değil.

Ancak ABD aslında bu soruya kesin ve net, tartışılmaz bir yanıt veriyor. Dünyanın en büyük demokrasisi olarak tanınan, hatta bazı kimseler tarafından demokrasinin beşiği olarak bilinen ABD’de demokrasinin tartışılmaz gerçeklerinden olan başkanlık seçiminin yapılması son derece önemli.

Demokrasi söz konusu olduğunda ABD tüm ülkelerden daha ileride bir durumda olduğunu her fırsatta belli etmek, her ülke karşısında öne çıkarmak konusunda oldukça başarılı büyük bir ülke. Ancak corona virüsüne bağlı milyonlarca Amerikan vatandaşının oy vermesi nasıl olacak, seçimler ertelenecek mi? Sorusu da bir hayli önemli bir soru.

ABD Anayasası: Seçimler Savaş Durumunda Bile Ertelenemez!

ABD en başından itibaren demokratik değerlerine çok düşkün bir ülke oldu. İnsanları da aynı şekilde. ABD Anayasası da buna göre dizayn edildi ve asla değiştirilmedi.

New York Üniversitesi anayasa uzmanı ve hukuk profesörü Richard Pildes, 1864 yılında ülkenin bütünlüğünü tehdit eden bir savaş durumunda bile ABD Anayasasından alınan büyük bir güçle seçimlerin yapıldığını, insanların can ve mal kaybı riskine rağmen o dönemde seçimlere katıldıklarını hatırlatıyor.

Corona virüsünün ölümcül olan yanına rağmen, yıkıcı bir büyük savaşın yanında ‘hiç’ kaldığına değinen Pildes, bu nedenle ABD’de büyük savaşlar bile olsa demokrasinin tartışılmaz temeli olan seçimlerin asla ertelenmeyecek olduğunu ve tam tarihinde gerçekleştirilecek olduğuna değiniyor. Seçim önlemlerinin buna uygun alınabileceğini de ekliyor.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
admin

tamsayfa.com kurucusu

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend