Henry Ford Kimdir? Başarı Hikayesi Ve Hayatı

2 dakika


Henry Ford, hem uygun fiyatlı hem de kullanışlı bir araba sahibi olmaya ilişkin vizyonu ile pek çok insanların hayat tarzlarını değiştirmiştir. Ford otomobil şirketinin kurucusu olan Henry Ford, geliştirmiş olduğu hareketli montaj hattı ve seri üretim teknikleri ile 20. Yüzyılın ilk yarısında, dünya çapında en endüstriyel uygulamalar için bir standart oluşturmuştur.

Hikâye, Henry’nin William ve Mary Ford çiftinin altı çocuğunun ilki olarak dünyaya gelmiş olduğu 30 Temmuz 1863’te Springwells kasabasında başlamaktadır. Refah içinde bir aile çiftliğinde yetişen ve tek sınıflı bir okulda eğitim görmüş olan Henry’nin mekanik olan her şeye ilgisi çocukluk döneminde başlamıştır.

İlk Araç

Makineler ile yaptığı sayısız deneyim belki de en önemli sonucu, 1896’da kendiliğinden çalışan bir araç yapabilmesiydi. İlk Ford motoru, 58 Bagley Avenue’deki ahşap mutfak masasında bulmuştur ve bunu hızla bir sonraki tasarımı takip etmiştir. Şasi üzerine monte edilen bir motor ve dört bisiklet tekerleği ile donatılan ilk Ford arabası.

Tek Başına Kazanmış Olduğu Başarılar

Henry Ford, 1898 yılında Edison Aydınlatma Şirketi’nden istifa ettiğinde Detroit Şirketi’ni kurmuştur. Ne yazık ki, şirket çok geçmeden iflas etmiştir. Ama hiçbir engelin onu amacından saptırmasına müsaade etmemiştir. Yarış arabalarını tasarlamıştır ve meşhur yarış arabası olan “Sweepstakes”ı 10 Ekim 1901’de bir yarışta yenerek zafere taşımayı başarmıştır.

Yeni Bir Çağ Başlar

İşler hızla ilerlemekteydi. 1919’da Henry ve oğlu Edsel, tüm küçük hissedarların hisse senetlerini 105.568.858 dolar karşılığında satın aldıklarını ve şirketin tek sahibi olduklarını açıklamışlardır. Babasından o yıl başkanlık görevini Edsel devralmıştır. 1943’te öleceği güne kadar sürdürmüştür. Ölümünden sonra Henry Ford şirketinin başına tekrar dönmüştür.

Bir Çağın Daha Sonu

Henry Ford, 7 Nisan 1947’de saat 11.40’ta ölmüştür. Öldüğünde 83 yaşındadır. Öldüğü gün Rouge Nehri taşıp yerel bir elektrik kesintisine neden olmuştur. Gaz yağı lambaları ve mumlar ile aydınlatılan cenazesi, bir cenazeden çok 83 yıl önce doğum gününü hatırlatmaktaydı. Henry Ford’un kişisel tarihine ve Ford şirketinin kuruluşundan söz etmişken, Ford ticari markasının gelişim süreci de epeyce uzun yılları bulmuştur.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend