Hayatta İlerlemenin 10 Yolu

5 dakika


Hayatımızda her zaman ilerlemek ve başarıya ulaşmak isteriz. Bazı şeyleri başarabilmemiz için yapmamız gereken şeyler vardır. Bunları hayatımıza uygulamak istediğimiz şeyleri elde etmemiz için bize ileriye doğru bir adım daha attırır.

1- HER GÜN KİTAP OKU

Kitap okumak zihni açar. Hayal gücünü genişletir. Sana imkansız gelen her şeyin üstesinden gelebileceğini öğretir, hiçbir şeyin imkansız olmadığını anlatır. Yeni dünyaları keşfetmenin en ucuz ve en karlı yoludur. Kimseyle paylaşmayacağın sırlarını içinde barındırır. Her gün 1 saat ya da yarım saat oku hayatının yeniden şekillendiğini göreceksin.

2. KENDİNİ SEVMEYİ ÖĞREN

Kendini sevmeden hiçbir şey başaramayacağını bil. Her şey kendini sevmek, kendini kabullenmekle başlar. Kendinin farkına var. Herkesten önce, her şeyden önce kendini sev kendine değer ver. Unutma bu hayatı sen yaşıyorsun ve bu hayatta her şey en başta seni etkileyecek, yaptığın her şey en başta senin için.

3. BÜYÜK DÜŞÜN

Kendini sınırlama. Bu hayatta imkansız olan hiçbir şey yok. Biz kendimizi sadece olamayacağına inandırırız. Alışılmışlık çaresizlikten kurtul. Hayallerini asla sınırlama. Hedefini büyük koy. Yapabileceğin şeylerin sınırının olmadığını bil. Küçük düşünceler seni bir yere getirmez. Hedeflerin büyük olsun ki sende büyü onlar gibi.

4. POZİTİF DÜŞÜN POZİTİF OL

Pozitif olmak her zaman seni ayakta tutar. Karamsarlık çaresizliktir. Bir şeye inandıysan sonuna kadar git ve olacağına, bunu yapabileceğine inan her zaman. Karamsarlık seni olduğun yerden hiçbir zaman kaldırmayacak bunu farkına var.

5. AZ YARGILA

Küçük şeyleri görmezden gelmeyi bil. Bunlarla kendini ve karşındakileri yargılama. Bazı şeyler yargıladığımız gibi değildir her zaman, farkettiklerimiz ya da bildiklerimiz gibi değildir. Her daim yargılamak sana hiçbir şey kazandırmayacaktır. Bunu elinden geldiğince azalt, yargıladığına değsin bazı şeyler.

6. KENDİN OL

Kendin olmayı bil her zaman. Kendine yakıştırmadığın şeyleri yapma. Söylediğin her şey, yaptığın her şey kişiliğinin bir parçası olur, unutma. Sana ait olmayan düşünceleri düşünmekten vazgeç. Seni ifade etmeyen şeyler yapma. İçinden geldiği gibi davran. Gülmek istediğin yerde gül unutma bir daha o anı bulamazsın.

7. HEDEF BELİRLE

Kendine her zaman hedef belirle. Hayatın akışına bırakma bunu. Hedeflerini belirle ona göre hareket et karşında ne olduğunu bil her zaman. Adım atarken her daim hedefine odaklan, onunla motive et kendini. Hedefine ulaştığında ki mutluluğunu, onu başarmanın verdiği hissi düşün. Bununla motive ol. “Bunu yapmak istiyorum ama…” diye bitmesin cümlelerin “ama” olmasın senin için. Yapmak istediğini hedef tahtası olarak karşına koy ve bunun için çalışmaya başla.

8. GÜNLÜK PLAN YAP

Plan yaparak hem günü hem hayatını daha verimli geçirebilirsin. Bir ajandan olsun. İster günlük şekilde hazırla ister haftalık ama günlük planın belli olsun. Yapacağın şeyleri düşün ve günlük planların arasına gel. Önem sırası olsun. Disiplinli olmak sana hiçbir şey kaybettirmez. Ne yaptığını ve ne yapacağını bilmiş olur, belirsizliklerden kurtulmuş olursun. Bunlar seni engellemez.

9. HER GÜN ERKEN KALK

Zaman her şeydir. Geri getiremeyeceğin tek şey zamandır. Verimli kullan. Gerekirse daha az uyu. Her sabah düzenli olarak erken kalk. Günlük planını uygulamaya başla. Spor yap, kitap oku, film-dizi izle, yapman gereken işlerini hallet. Sabah erken kalkmanın faydasını gün geçtikçe göreceksin bununla motive ol. Zaman en büyük rakibindir.

10. STRESTEN KURTUL

İşlerin çoğalınca, sorumluluğun artınca, hayatında olumsuz bir şey olunca hemen stres yapma. Stres seni hiçbir şey yapmaman için engelleyecektir. Kafandan onu atıp yapman gereken şeye odaklan. Stres verimini düşürüp, seni yıpratacaktır. Bunu yapma kurtul bundan.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
albay

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend