Hayata Dair Bilmediğiniz Gerçeklerle Yüzleşmeye Hazır Mısınız?

3 dakika


Günlük yaşantılarımızda bilmediğimiz, öğrensek de bitmeyen sonsuz bir bilgi akışı vardır. Biz de bu yazılarda hayat ile ilgili bilmediğiniz ve daha önce hiç duymadığınız ilginç bilgileri derledik.

İnsan Hayatı Boyunca 22 Kg Deri Kaybediyor

Deri soyulmaları, epiderm tabakasının hasar görmesinden kaynaklanmaktadır. Deri soyulmaları, genellikle enfeksiyon veya güneş yanıkları gibi, derinin zarar görmesi halinde oluşmaktadır. Bundan dolayı insanlar hayatları boyunca 22 kg deri dökmektedir.

Sıcak Su Soğuk Sudan Daha Ağır

Einstein’ın da dediği gibi E=mc2. Yani sudaki enerji yükselmektedir çünkü daha sıcaktır. Daha sonra kütle, m, denklemi dengeli tutmak için yukarıya çıkmalıdır. Bundan dolayı, soğuk suya nazaran sıcak suyun kütlesinde ince ve çok küçük bir artış kaynaklanacaktır.

Karıncalar Asla Uyumaz

Karıncalar Asla Uyumaz

Söz konusu bu iddia tamamen doğru değildir. Karıncalar uyuyabilmektedir. İnsanların tahmin ettiği gibi bir uyku şekli olmasa da, kendilerine özgü olan uyuma stili ile dinlenmektedirler. Karıncalar hava sıcaklıklarının düşmesiyle beraber kış uykusu dönemine geçerler. Kış dönemi geçiren karıncalar, dönem bitene kadar bulundukları yerden ayrılmazlar. Havaların ısınmasının ardından tekrar çalışmaya geri dönerler.

Hapşırdığınız zaman Bütün Fonksiyonlarınız Durur

Hapşırmak sinir sisteminde kaynaklanan bir olaydır. Vücudun beyne yolladığı hava yollarını aç uyarısı ile refleks olarak hapşırırız. Uyurken asla hapşırmayız çünkü sinir sistemi de bizimle beraber uyur. Yaygın inanışların aksine hapşırırken kalbimiz durmaz. Kalp ritminde değişiklik olduğu gözlenmiştir fakat kalpte durma gibi bir durum asla söz konusu olamaz. Saatte 160 km hız ile hapşırırız. Hapşırırken gözlerimizi de açık tutamayız. İnsanlardan ziyade en fazla hapşıran hayvanlar da iguanalardır.

Tavşanlar Kafalarını Çevirmeden Arkasını Görebilir

Kafalarını çevirmeden arkalarını görebilen iki canlı vardır. Bunlar tavşan ve papağandır. Aslında hayvanların tümünün geniş görüş alanı vardır. Ancak sadece tavşan ve papağan kafalarını hareket ettirmeden arkalarını görme yeteneğine sahiptir. Bunun sebebi papağan ve tavşanların gözleri kafataslarının yan kısmında yer almaktadır. Ayrıca gözleri de tüm yırtıcı hayvanları görebilecek şekilde 360 derece dönebilir.

Soğan Doğrarken Sakız Çiğneyin
Soğan Doğrarken Sakız Çiğneyin

Ağzınızda tutacağınız su soğan doğrarken gözlerinizin yaşarmasını engelleyecektir. Soğan doğradığınız zaman sakız çiğnemek ise göz yaşarmasını engelleyen diğer yöntemlerden biridir. Sakız çiğnerken alıp verdiğiniz her nefes, açığa çıkan göz yaşartan gazları gözlerden uzak tutmaktadır. Aynı şekilde ekmek yemek de oldukça etkili yöntemlerden biridir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend