Göz Renkleri ve İnsana Kattığı Özellikler

3 dakika


 • Her biz gözde 107 milyon tane hücre bulunmaktadır ve bunların hepsi ışıklara karşı duyarlıdır. Bunların sadece %10’u renkleri seçebilmemizi sağlamaktadır.
 • Mavi göz rengi olan insanların akraba olabileceği düşünülür. İnsanın gözleri maviyse dünya üzerindeki diğer mavi göz rengi olan insanlarla akrabadır demektir. Gözleri mavi olan ilk insanın altı bin on bin yıl önce yaşadığı var sayılıyor. O tarih öncesinde herkesin gözü kahverengi olduğu söylenmektedir.
 • Ters gösteren gözlük takılsa bile beyin bir zaman sonra odaklanır ve görselin düz göründüğü hissedilir.
 • İnsanın göz rengi ileride değişebilmektedir. Mavi veya yeşil pigmentler göz sıvısında veya iriste bulunmaz. Aynı gökyüzü gibi gelen ışıkların etkisiyle böyle görünür ve göz rengi ışığa göre değişebilir.
 • Dakikada ortalama on yedi, günde 14.280 ve yılda ise 5.2 milyon kere göz kırparız.
 • İnsan vücudundaki en hızlı çalışan kas göz kasıdır. Bu sebeple göz açıp kapayana kadar diye bir deyim vardır.
 • Dünya nüfusunun 99’u 43-50 yaşları arasında insanlar gözlük takmaya ihtiyaç duymaya başlarlar. Çünkü yaşa bağlı olarak görme duyusu zamanla zayıflar. Yeni doğan bebekler 4-13 haftaya kadar gözyaşı üretemez.
 • İnsan gözüne en yakın göz köpekbalığı gözüdür. Bundan dolayı göz ameliyatlarında protez olarak kullanılabilmektedir.
 • Mavi göz rengine sahip herkesin silsilesi Karadeniz’de yaşamış olan bir ataya ulaşmaktadır.
 • Açık renk göze sahip olan kadınların daha kolay doğum yaptıkları söylenmektedir. Açık renk gözlü kadınların, koyu renk gözlü kadınlardan daha az doğum sancısı çektiği araştırılmayla onaylanmıştır.
 • Açık renk göze sahip insanlar daha fazla alkol tüketmektedirler. Koyu renkli göze sahip insanlar alkolün etkilerini çabuk hissediyorlar. Bundan dolayı daha az alkol tüketmektedirler. Açık renk gözlülerse alkolün etkisini daha geç hissettiklerinden dolayı daha fazla alkol tüketmeye meyilleri oluyor.
 • Koyu renk göze sahip olan insanlar, açık renk gözlülere göre daha iyi futbol oynuyorlar. Göze rengini veren melanin, aynı zamanda beynin tepki merkezinin de hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Bu da koyu renk gözlü insanların futbol ya da frizbi gibi hızlı tepki  vermeyi gerektiren sporlarda daha başarılı olmasını sağlamaktadır.
 • Açık renk gözleri olan insanların daha iyi öğrenci oldukları söylenmektedir. Beyinlerindeki yavaş tepki süreci, açık renk gözlülerin planlama gerektiren aktivitelerde daha fazla başarılı olmasına neden olmaktadır.  Açık renk gözü olan insanların ders çalışmak, golf oynamak gibi süreklilik gerektiren aktivitelerde daha başarılı olabildikleri tespit edilmiştir.

Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend