Gökyüzündeki Yıldızlar Aslında Nedir?

3 dakika


Gökyüzünde gördüğümüz ışık yayan cisimlere yıldız denir. Yıldızlarla ilgilenen bilim dalı astronomidir. Yıldızların birçoğu güneşten bile çok daha büyüktür ancak çok uzakta oldukları için bize nokta gibi görünmektedirler.

Kuyruklu Yıldızlar

Bilim insanlarına göre 4,6 milyar sene önce ortaya çıkmışlardır. Ama sanıldıkları gibi aslında yıldız değillerdir. Gerçek olan yıldızla kendi ışıklarını kendileri üretirler ancak kuyruklu yıldızlar diğer gezegenler gibi yansıttığı ışıkları güneşten alırlar. Buz, gaz, kozmik toz karışımından oluşmaktadırlar. Bu karışımlı yıldızlara güneş ışığını yansıtan dev buzullar oldukları söylenebilir. Kuyruklu yıldızlar güneşe yaklaştıklarında daha da parlarlar.

Kuyruklu yıldızların, güneş etrafında dolanma süreleri birkaç yıl ve birkaç milyon yıl arasında değişmektedir. Bazı kuyruklu yıldızlar küçüktür. Güneşten aldıkları ışığı yansıttıkları için güneşten uzak bir yerdeyseler onlar görmek oldukça zordur.

  • Evren toplamda on sekstilyona kadar yakın yıldız bulunmaktadır. Her gün evrende yaklaşık 275 milyon yeni yıldız oluştuğunu söylemektedirler ve kırmızı yıldızlar diğerlerine göre küçük ve serindir. En sıcak yıldızlar mavi ve beyaz olan yıldızlardır.
  • Sürekli hareket halinde olan Kuzey Yıldızı’nı orta çağ simyacıları keşfetmiştir.
  • Eski Yunanlılar, tüm gezegenlerin ve yıldızların dünyanın etrafında döndüklerini söylemektedirler.
  • Bilim adamların göre güneş dört bin altı yüz milyon sene önce meydana gelmiştir. Ve on bin milyon sene daha güneşin olacağını iddia etmektedirler.
  • Çıplak gözle gece gökyüzünde görülen her yıldız sadece bizim galaksimizde bulunmaktadır. Bütün yıldızlar temel bileşenlerden olan hidrojen ve helyumdan oluşmaktadırlar. Süper yıldız olan kara delik Samanyolu Gökada’sında yer almaktadır. Yıldızlar katı kütle içermezler, gaz ve plazma kombinasyonlarından oluşmaktadırlar. En az kütleye sahibi olan yıldızlar en uzun ömürlü yıldız olma özelliğine sahiptirler.
  • Ünlü kozmolog olan Carl Sagan güneşe vasat bir yıldız ismini vermiştir.
  • Pulsarlar parıldayan yıldızlar gibi gözükürler ama pulsarlar bir şehir kadar büyüktür ve çok darbe aldıkları için içinde patlamalar meydana gelmektedir.
  • 350.000 yıldızda, astronom Annie Jump Cannon, ömür boyu sınıflandırılan birçok yıldınızın rekorunu elinde tutmaktadır. Astronomlar daha bir yıldınız öldüğünü görmemektedirler. Yıldızların ömürleri çok fazla uzundur.
  • Yunan gök bilimci Samos, esasında dünyanın yıldızların etrafında döndüğüne inanmakta olduğu söylemiştir.
  • Takım yıldızı olan Aquila, dört yüz trilyon bira yapabilmek için yeterli alkol yapabilmek için yeterli alkol içermektedir.

Yıldız Kayması

Yıldızlar kaydığıyla bilinirler fakat esasta olan onların yer değiştirdikleridir. Çünkü gök cisimleri yer değiştirmektedirler. Yunanlar yıldız kaymasının uğur getireceğine inanmaktadırlar. Bunun asla gerçeklik payı olmamaktadır.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend