Göbeklitepe İle İlgili Bilinmeyen Gerçekler

3 dakika


Göbeklitepe İle İlgili Bilinmeyen Gerçekler
Göbeklitepe İle İlgili Bilinmeyen Gerçekler

Aşağı yukarı M.Ö. 9000’leri bulabilen bir kalıntı topluluğudur. Elips biçiminde yerleştirilen alçak duvarların ortasında T şeklinde dikili taşlardan oluşmaktadır. Yapılışlarından yaklaşık 1000 yıl sonra bilinmeyen bir sebep yüzünden üzerleri toprakla örtülmüştür. Günümüze kadar gelen bu yapılardan altı tanesi kazılar sonucu gün yüzüne çıkmıştır. Yapılan araştırmalar yerin altında 14 tane daha olduğunu saptamıştır.

Özellikleri göz önünde bulundurulduğu zaman barınma amacı ile yapılmış gibi görünmektedir. Arkeologlar din ile insanlık tarihi uzmanlarının görüşüne göre bu yapıların tapınaklar olduğunu iddia etmişlerdir. Henüz burada ne çeşit bir ritüelin yapıldığı ile alakalı net cevaplara ulaşılamadı. Göbeklitepe kazıları devam ettiği sürece uzmanların tapınak tezini destekleyici bulgulara devam edilecektir.

Göbeklitepe Nerede?

Şanlıurfa’ya 13 km uzaklıktadır. İnsanlık tarihinin başlangıcı olarak bilinen Mezopotamya’nın en kuzey ucunda yer aldığı söylenmektedir. Bu anlamda Mezopotamya’nın medeniyetlerinin kuruluşuna ve gelişimine şahitlik ettiğinin, insanlığın ilk hayatlarının örneklerinden biri olduğunun kanıtıdır.

Neden Bu Kadar Önemli?

Burası bir yerleşim alanı değildir. Göbeklitepe’yi özel kılan sebeplerin başında da bu gelmektedir. İnsanlığın yerleşik hayata ve tarıma geçmesinden birkaç bin yıl öncesinde de sosyal bir oluşumun, inanışların ve hiyerarşilerin bulunduğuna işaret etmektedir. Burada bulunan dikilitaşların üzerlerindeki kabartmalar, boyama ve oymalarda, stilize ve simgesel anlatım tarzı dikkat çekmektedir. İşçiliklerinde olan ustalık ve yüksek estetik anlayışlarına işaret etmektedir. İnsanlık daha tarım yapamıyorken, yazıyı keşfedememişlerken, hayvanları bile evcilleştirememişlerken böyle eserleri yapabiliyorlardı. Bu yönü ile Taş Devri insanına bakış açımızı değiştirebildiğini söyleyebiliriz.

Günümüz Göbeklitepe’si

Günümüz Göbeklitepe’si

Dünya ve ülkemiz için önemi tartışılmaz derecede olan Göbeklitepe bugün devam eden kazı çalışmaları ile insanlığın geçmişine dair cevaplar vermektedir. Bununla beraber yeni soruları da yanında getiriyor. Son yıllarda nispeten artan ünü ile kitap, dizi ve belgesellere konu oluyor. Hakkında bilgi edinmek isteyenlerin sayısı arttıkça bu kaynaklar da artmaya devam ediyor.

Dinlerin tarihi açısından oldukça önem taşıyan Urfa, Göbeklitepe de eklendiği zaman insanlık tarihinde inancın şekil aldığı merkezlerden biri haline gelmiştir. Üç büyük din tarafından ilk peygamber olarak tanınan Hz. İbrahim’in ayak basmış olduğu bu topraklarda, tüm dinlerden önce bir inanç sistemlerinin olabileceği de burada görülmüştür.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend