Gıdalar 3 Boyutlu Üretilebilir

2 dakika


Gıda üretimi en zor konulardan bir tanesi. En ufak bir zincirin kırılması gıda üretimini durdurabilecek sorunlar yaratabilir. Teknoloji ne kadar ilerlemiş olursa olsun, Dünya’nın dört bir yanında yaşanan pandemi gibi sorunlar insanların tarım ürünlerine ve gıdaya ulaşımını büyük oranda engelleyebilecek güçte.

Bu durumun önüne geçecek olanlar ise hükümetler olarak biliniyor. Eğer ki hükümetler başarılı adımlar atamaz ise gıda üretiminin istikrarında problemler yaşanması, her an sorunların ortaya çıkması gibi durumlar mümkün olabilir. Bu durumu engellemek için genellikle büyük düzenlemeler ve yasal koruyucu engebeler uygulanırken, artık artan insan nüfusu dolayısı ile gıda üretiminde kimyasal adımlra geçilmesi bekleniyor.

Kimyasal et üretimi gibi adımların atılması, bu sayede insanların daha ucuz ve daha kısa süre içerisinde et tüketebilecekleri düşünülüyor.

3 Boyutlu Gıdalar

San Diego’daki 2018 Deneysel Biyoloji Toplantısı’na katılan bilim adamları, 3 boyutlu gıda üretimi sayesinde çok daha fazla insanın daha ucuza gelecekte gıda sahibi olabileceğine değiniyor. Aynı zamanda 3 boyutlu gıda üretimi sayesinde gıdaların çok daha az bekleme süresinde üretilebilecek olduğundan söz ediliyor.

Basılı gıdalar daha önce hiç tabana yayılmamıştı. Ancak göründüğü kadarıyla gelecek 10-20 yıl içerisinde çok sayıda insan bu tür kimyasal gıdalar tüketmek zorunda kalacak ve bu daha sonrasında gündelik yaşamın bir parçası olacak gibi görünüyor.

Bugün için 3 boyutlu gıda üretiminde hammadde sıkıntısı ve benzer sorunlar yaşanırken, gelecekte bu durumun yaşanması beklenmiyor.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
admin

tamsayfa.com kurucusu

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend