Geçmişten Günümüze Tiyatronun İlginç Tarihi

3 dakika


27 Mart Dünya Tiyatro Günü. Tiyatronun doğuşu hakkında ve gelişmelerinden söz ederken aslında daha önce hiç duymadığınız ve duyduğunuz zaman ilginizi çekecek Türk Tiyatrosu’nun tarihine de şöyle bir göz attık.

Tiyatro Kelimesi Nereden Geliyor

Tiyatro kelimesi Yunanca ’da seyirlik yeri anlamına gelen theatron’dan üretilmiştir. Dilimize İtalyancadaki teatro sözcüğünden geçmektedir. Duyguların ve olayların oyuncular tarafından konuşmalar ve hareketler ile bir sahnede seyircilere sunulması amacı ile hazırlanmış gösterilere denir.

Diğer sanatlar gibi tiyatro da dinsel törenlerden doğmuştur. Daha sonra dinden bağımsız bir hale gelerek sanatlaşmıştır. İlkel insanların doğa olaylarını kendi bedenlerinde oluşturdukları hareketleri ile simgesel olarak temsil edilme çabaları kökenlerinde yatmaktadır. Günümüzde anlamları ise çağdaş tiyatro tarihi ve eski Yunan’da bağ bozumu tanrısı ola Dionysos adına yapılmış olan dinsel törenlere dayanır.

Günümüze Kadar Aspendos’un Tarihi

Oyunlar ilgi görerek tiyatro yazan büyük şairler ortaya çıkmaya başladığından sonra, “amphitheatron” denilen büyük sahneler yapmışladır. Açık hava tiyatrosu olarak, 20. Yüzyılda yeniden ele alınmış olan bu türdeki tiyatrolara, Anadolu’nun birçok yerinde rastlanmaktadır. En görkemli olanları ise Antalya’daki Aspendos Antik Tiyatrosu’dur. O çağda henüz tiyatronun edebiyatı oluşmamıştı. Oyuncular ya ustalıklarına güvenerek doğaçlama oyunlar sergilerlerdi ya da kendilerinin düzenlemiş oldukları oyunları oynarlardı. Piyes yazarlarının ortaya çıkışı, tiyatronun az çok düzenli hallere gelmesinden sonradır.

İlk Yasak Orta Çağda Ortaya Atıldı

Bir zaman sonra önce Roma’ya buradan da Avrupa’ya yayılmış olan Hristiyanlık, hem eski yunan Tiyatrosu’nu hem de yeni Roma tiyatrosunu yasaklamıştır. Böylelikle tiyatro sanatı aşağı yukarı bin yıl süren Orta Çağ’da unutularak ortadan kalkmıştır. Tanzimat ile beraber toplumsal yaşamın yanı sıra, sanatta ve özellikle tiyatro da Batılı anlayışlar benimsenmiştir. Türk Tiyatrosu’nun ilk eseri Şinasi tarafından yazılan ve tek perdelik komedi olan Şair Evlenmesi idi.

Tiyatro Kadınlara Yasaklanmıştı

Müslüman Türk kadınlarının tiyatrolara gitmesinin hoş karşılanamadığı bir ortamda, Güllü Agop kadınlar için kafesli bölmeler yaptırtmıştır ancak yine de kadınların tiyatrolara gitmesinin sıkça yasaklandığı görülmüştür. 1927’de Darülbedayinin başına geçmiş olan Ertuğrul, yerli yazarlarımızı yüreklendirmesi ile izleyicilere sunmuş olduğu çağdaş çeviri oyunlar ile sahneleme, dekor ve oyunculuk kullanımında güncel anlayışları yerleştirmesi ile yetişmelerine katkıda bulunmuş olduğu kadın ve erkek oyuncular ile bugünkü Türk Tiyatrosu’nun temellerini atmıştır.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend