Geçmişten Bugüne İcatlar

3 dakika


Post-it Kağıdı

Dr. Silver 1970lerin başlarında dayanıksız yapıştırıcıyı bulmuştur ve bunu işe yaramaz kabul etmiştir. Bundan yıllar yıllar sonra Art Fry kitabındaki ayracın bir şekilde istediği gibi duramamasına çok sinirlendi. Birden aklına Silver’in bulduğu yapıştırıcı geldi. Bu sayede ayracın kitabına yapışmasını sağlayacak ve çıkarttığında kitaba zarar gelmeyecekti.

Vulkanize Kauçuk

Goodyear, 10 yıldan beri ham kauçuğu sağlam ve elastik biçime getirmenin yollarını aramaktaydı. Her şeyi denemişti, kükürt kattı. Karışımı ocağa atıncaya kadar sonuç bulamamıştı. Gece boyunca dışarıya çivileyen Goodyear, karışımın çok esnek olduğunun farkına vardı. Kükürt ile sertleştirme yöntemine Romalıların ateş tanrısından esinlendi ve Vulkan adını verdi.

Dayanıklı Cam

Motorlu taşıt çağında kimyager Benedictus, deney tüpünü laboratuarın zeminine düşürdü. Tüpün kırılmasına rağmen dağılmadan tek parça halinde kaldı. Benedictus, neden öyle kaldığını anladı ancak kafa yormadı. Kaza yapan bir arabanın içindeki kızın camlardan çok fena şekilde yaralandığını gördü. Daha önceki deneyiminden esinlendi ve iki cam tabakasının arasına selüloz nitraz yerleştirdi üç katlı camı oluşturdu.

Röntgen Işıkları

Röntgen, gazlar içinden geçen elektrik yolunu araştırmak için, katod ışın tüpü ile deney yaparken, baryum platin siyanürü levhasından yayılmakta olan radyasyonun şeffaf olmayan cisimlerin içinden geçtiğini fark etti. Araştırmalarına devam etti ve radyasyonun 15 mm kalınlığındaki aliminyumdan daha indirgenmiş yoğunlukta geçebildiğini fark etti. Adını x-ray koydu.

Kaos Teoremi

Ed Lorenz’in bilgisayarında anlamsız, komik veriler belirdi ve bunların aksaklıktan kaynaklandığını düşündü. Bilgisayarın başlayabilmek için sonuçları eşleştirdiğini ama daha sonra haritayı yok ettiğini gördü. Lorenz bilgisayara aynı girdileri 2. Aşamada yüklemedi, bu farklılıkta sonraki haftalar boyuna tamamen farklı sonuçlar vermişti.

Çivi

Çivi olmasa idi uygarlık belki de buralara kadar gelemeyecekti. İnsanların metale şekil vermelerinden beri ortaya çıkan çivi yazının icadını da sağladığından dolayı 2000 yıldan daha uzun geçmişe sahiptir.

Matbaa

1440 senesinde Alman Johannes tarafından icat edilmiştir. Manuel olarak kopyalama yapabilir. Bu icadından 1500 senesinde kadar 20 milyon kopya basıldı. Dinlerin yayılabilmesinde büyük rol oynadı.

Ampul

Akkor lambalar 1880 senelerinde icat edilse de, 1879’da Thomas Edison tarafından bir ampul, güç kaynağı, kablo sistemi olarak tam aydınlatma sistemi icat edildi.

Pusula

Eskiden denizciler yönlerini bulabilmek için yıldızlara bakardı. Ancak bu bulutlu gecelerde işe yaramıyordu. Bu yüzden 11.yyda Çinliler demir ve taştan oluşan pusulayı icat etti.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend