Finlandiya Hakkında İlginç Bilgiler

2 dakika


 Yıllardır sıkça gündeme gelmekte olan Finlandiya, belirli standartları, muhteşem doğa güzellikleri ve eğitim sistemi gibi özellikleriyle kendisine hayran bırakan bir ülke olmuştur. Gidenin bir daha gitmek isteyeceği Finlandiya, şüphesiz hepimizin yaşam sürmek isteyeceği ülkelerden biridir. Peki Finlandiya hakkında birkaç ilginç bilgi öğrenmek ister misiniz?

13 Ekim Başarısızlık Günü

 Fin Halkı’nın gerçekten sıra dışı mizah anlayışları var desek yalan olmaz. Finlandiya her sene 13 Ekim tarihinde talihsizlikler ve üzücü haberler için bu günü kutlamaktadır. Aslında başarısızlık gününün asıl aması ise gerçekleşen olumsuzluklardan ders çıkarıp önlemleri almaktır. Yine de düşününce biraz garip gelmekte.

En Çok Kahve ve Süt Tüketimi

 Fin Halkı hemen hemen dünya üzerinde en çok kahve ve süt tüketen halk olabilir. Finler gündelik yaşamlarında 7 – 8 kupa kahve içebiliyorlar. Bunun temel sebeplerinin arasında havanın çok soğuk olması da var elbette. Yaz mevsimi gelince de kahve alışkanlığı buzlu kahve olarak devam etmekte. Sütü de en az kahve kadar seven Finler, hemen hemen her gün bir litre kadar süt tüketiyorlar.

Sauna Sayısı Araba Sayısından Fazla

 Sauna, Finler’in kültürünün inanılmaz bir parçası diyebiliriz. 5,5 milyon nüfusu olan Finlandiya, 2 milyondan daha da fazla sauna sahibidir. Hatta sauna kültürü o kadar yaygındır ki, bu ülkede yük gemilerinden, meclis binalarına kadar çoğu yerde sauna görebilirsiniz.

Batmayan güneş

 Finlandiya’da meydana gelen en güzel doğa olayı ise “Gece Yarısı Güneşi” olarak da adlandırılan “Midnight Sun” olayıdır. Bu olay, kutup daireleri bölgesinde meydana gelen bir doğa olayıdır. Finlandiya’ya yaz mevsimi yaşanırken, bir gün boyunca güneşin batmaması olayıdır ve özellikle Lapland bölgesine güneş iki aydan daha uzun süre batmayabilir.

İlginç Yarışmalar

 Finlandiya ırkı gerçekten çok ilginç yarışmalara sahip ülkelerden. Bunlardan en popüler olanları: cep telefonu fırlatma yarışması, bataklık futbolu yarışması, buzda yüzme yarışması, eş taşıma yarışması ve sauna yarışması olabilir.

Nokia’nın Anavatanı

 Nokia markası ilk açıldığında yani 1865 senesinde bir kağıt hamur fabrikasıydı ve Finlandiya’da açılmıştı. Uzun süre bu işi yaptıktan sonra farklı konular üzerinde de çalışmaya başladılar.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend