Filler İle İlgili Düşüncelerinizi Etkileyecek Gerçekler

3 dakika


Devasa boyutları olan filler, olağanüstü güçleri bulunan buna tezat doğaları hayal gücümüzü derinden etkilemektedir. İnsanlara kıyasla çok daha uzun geçmişi bulunan filler hakkında yapılan çalışmalardan derlenen bu makalede, düşüncelerinizi değiştirecek ve daha önce bilmediğiniz durumlardan bahsedeceğiz.

Dostlarını Ve Düşmanlarını Asla Unutmazlar

Filler, hafızaları ile ünlüdürler. “Fil hafızalı.” cümlesinin doğruluğu buradan gelmektedir. Filler, diğer fil arkadaşlarını ve insanları yıllar hatta on yıllar sonra bile hatırlayabilecek hafızaya sahiptirler. Filler insanları da kişisel olarak tanımaktadır ve tanıdıkları kişiler tehlikede ise, özel bir ses çıkararak diğer fillere uyarı gönderdikleri gözlenmiştir. Ormanda su kaynağına giden en kısa yolu hafızasında tutma konusunda da dâhidir. Bir defa gitmeleri, her defasında kestirmeyi bulmalarına yeterlidir. Bu nedenle fil ailelerinde yaşlı fillere de ihtiyaç vardır.

Filler Hakkında İlginç Bilgiler

Filler Farklı Dilleri Birbirinden Ayırt Edebilir

2013 yılında yayınlanmış bir çalışmada, fillerin iki etnik grupların seslerini birbirinden ayırt edebildiğini ortaya koymuştur. Üstelik bu çalışmalarda fillerin sadece dilleri değil de cinsiyetlerini ve yaşını da ayırt edebildiklerine dair kanıtlar elde etmişlerdir. Dil konusunda gösterdikleri yeteneklerinden biri, Korece birkaç kelimeyi söyleyebilen Koshik isimli bir fil ile gerçekleştirilen çalışmalar vardır.

Ayak Seslerini Duyarlar

Duyma ve uzak mesafelere seslerini iletme konusunda inanılmaz bir kabiliyetleri vardır. Çeşitli sesler çıkarabilirler. 10 km uzaktaki sesleri bile duyabilirler. Ses titreşimlerini ayakları sayesinde algılamaktadırlar.

Mükemmel Yüzücüdürler

Büyük gövdelerine rağmen iyi yüzücü oldukları duyulmaktadır. Suyu ve suda oynamayı, hortumlarıyla su püskürtmeyi fazlası ile severler. Güçlü bacaklarını çırpıp, hortumlarını şnorkel gibi kullanarak uzun mesafeleri yüzüp geçebilirler.

Filler İle İlgili Bilgiler

Aile Büyüklerine İhtiyaçları Vardır

Bu sürülere en yaşlı dişi fil liderlik etmektedir. Su ve yiyecek bulmak için nereye gidileceğine, tehlikelerden nasıl korunacaklarına kadar bilen bu bilge üyeye büyük ihtiyaç duymaktadırlar. Bu bilge filin kaybı, genç fillerin yetişmesi konusunda büyük bir boşluk bırakabilir. Yaşlılardan gelen bilgi hayati önem taşımaktadır. Bir filin ortalama hayatta kalabilmesi için, en az on yıl sürüsü ile beraber yaşaması gerekir.

En Yakın Akrabaları Yaban Fareleridir

Yaşayan en yakın akrabaları yaban fareleridir. Küçük otçul ve tüylü bir tür olan yaban faresi, Orta Doğu’da ve Afrika’da yaşar.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend