Farklı Kültürlerin İlginç Batıl İnançları

3 dakika


 Batıl inançların kökeni Paganizm inancına dayanıyor diyebiliriz. Paganizm doğaya ve doğa olaylarına dayanan bir inanış sistemidir. Günümüzde pek çok insan yüzyıllardan beri süre gelen bu batıl inançlara hala inanırken, kimi insanlar ise saçmalık olduğunu ileri sürüyor. Peki farklı kültürlerin birbirinden ilginç batıl inançları nelerdir?

Norveç’in Konuşan Hayvanları

Noel zamanı yani İsa’nın doğuşu pek çok Hristiyan ülkesinde önemli bir dönemdir. Fakat Norveç’te biraz daha farklı bir önemi var. İsa’nın doğduğu gün, hayvanların konuşabildiğine dair bir söylenti vardır. Hayvanlar o gün İsa’nın doğuşunu dillendirmek için konuşma yetkisine sahip olmuşlardır. Bu mucizeyi görmek için içeriye giren çobanları gören hayvanlar ise konuşma yetkilerini kaybetmişlerdir. Her Noel bayramında Norveç’te hayvanlara özel şiirler ve şarkılar okunmaya devam ediyor.

Japonya’nın Kül Banyoları

Japonya’ya giderseniz iyi bir şans için kül banyosu yapma imkanı bulabilirsiniz. Kül banyolarının yeni evlenecek kızlara uğur ve şans getirdiği öne sürülüyor. Özellikle de Sensoji Tapınağı’nı ziyaret ederseniz, kapının önünde büyük bir tütsü kabı görebilirsiniz. İnsanlar bu eski Budist tapınağının dışındaki dumanların içinden geçince, sağlık ve genel durumlarının çok daha iyiye gideceğine inanmaktadırlar.

Mısır’ın Ruh Aynaları

Aynaların ilk kullanışı hemen hemen eski Mısır dönemine denk geliyor. O zamanlarda insanlar kendi yüzlerinin yansımalarını ruhlarının görüntüleri olarak düşünürlermiş. Eğer ayna düşüp kırılırsa da, ruhlarının kaçıp yok olduğunu sanırlarmış. İlk zamanlarda aynalar pirinç ya da tunçtan yapıldığı için böyle bir korku yokmuş ama daha sonradan kırılan aynalar üretilince ülkeyi korku salmış. Aslında ayna kırmak sadece Mısır’da değil, çoğu ülkede uğursuzluk olarak biliniyor.

Rusya’nın Uğursuz Çiçekleri

Olur da bir gün Rus birine çiçek hediye etmek isterseniz, dikkat etmeniz gereken önemli bir husus var. Rusya’da birisine çiçek verirken çiçek sayısının mutlaka ama mutlaka tek sayı olduğuna dikkat etmelisiniz. Çift sayılı çiçeklerin, yani 2 ya da 6 gibi, insanlara kötü şans getirdiğine inanılıyor. Hatta çoğu Rus, çift sayılı çiçeklerin ölüme kadar yolu olduğuna inanmakta. Dolayısıyla bir Rus arkadaşınıza çiçek hediye verirken mutlaka tek sayılı çiçek hediye ettiğinizden emin olmalısınız.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend