Evrenin Gizemi Çözüldü Mü?

3 dakika


Uzay, insanlar için hep bir bilinmezlik ve macera olmuştur. Her sene evrenimiz ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılsa da hala gizeminin çözülmediği pek çok konu var. Sizler için evrende yapılmış olan ilginç gözlemleri derledik.

Kara deliklerin Oluşumu

Evrende bulunan sayısız kara delik, aslında bir yıldızın ölümü ile ortaya çıkan deliklerdir. Evet yıldızlar da ölür fakat bir kara deliğin oluşması sadece yıldız ölmesi ile değil, kuvvetli bir şiddet ile çökmesi ve de etrafındaki şeyleri de birlikte götürebilecek devasa bir enerji oluşturması gerekmektedir. Böylelikle kara delik oluşumu tamamlanır.

Milyarlarca Galaksi

Evrenimizde milyarlarca galaksi bulunuyor. Eğer bu sizin için yeterli bir sayı değilse, her galaksinin de kendine ait milyarlarca yıldızı olduğunu hatırlatalım. Bu da yaklaşık 10 milyar trilyon adet yıldızın varlığını söylüyor. Tabii bu sayı şu ana kadar keşfettiklerimizden ibarettir. Eğer bunu rakamla yazmak istesek 10,000,000,000,000,000,000,000 tane yıldızın varlığından bahsedebiliriz. Bundan sonra evrende hala yalnız bir mi varız sorusunu düşünmek gerekiyor.

Işık Hızı

Işığın akıl almaz bir hızı vardır ve hızına yaklaşmak şu an için imkansızdır. Işık hızı saniyede 300.000 metre yol katedebiliyor. Eğer bu hızda seyahat edebilseydik, dünyamızın da içinde bulunduğu Samanyolu Galaksi’sinden çıkmamız yaklaşık olarak 100.000 yıl sürerdi. Bu hesaplama evrenin ne kadar büyük olduğunu bir kez daha kanıtlamış oluyor. Şu an için ışık hızında seyahat etmek imkansız gibi gözükse de gelecekte ne olur bunu kestiremeyiz.

Pulsarlar

Pulsarlar, içinde bulundukları nebulaların çekirdekleri ve kalbi hükmünde oldukları kadar, aynı zamanda kalp atışlarına benzer muntazam ritimler ile uzaya radyo dalgaları gönderen yıldızlardır. Atar dilinde Pulsar kelimesi “kalp gibi atan” anlamına gelir. İngilizce de ise “pulsate” kelimesinden türer. Pulsarlar kendi eksenleri etrafında saniyede 700 kez dönebilirler. Görünüm olarak ise deniz fenerlerine benzetilir.

Süpürge Jüpiter

Jüpiter güneş sistemimizin süpürge görevini üstlenen gezegendir. Meteorları ve kuyruklu yıldızları güçlü çekim etkisiyle kendisine geçer. Böylelikle bir kısmının dünyamıza doğru olan hareketini engellemiş olur. Eğer Jüpiter var olmasaydı, geçtiğimiz yıllarda Rusya’ya düşmüş olan meteorlardan daha çok görebilirdik. Bu yüzden Güneş Sistemimiz açısından çok önemli bir gezegendir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend