Everest’te Facia Ölümler

2 dakika


Everest dünyadaki en yüksek dağdır. Zirvesi hemen hemen 8 bin 850 metre olan dağa ortalama tırmanan 10 kişiden biri can veriyor. Orada şartlar çok zor olduğundan dağcılar başkalarına yardım edemiyorlar ve cesetler dağda kalıyor.

Gerorge Mallery

  • Mallery, Everest Dağına tırmanmayı deneyen ilk dağcılardan birisiydi. Tırmanışı ve o sıradaki ölümü 1924 yılında gerçekleşti. Ceset 1999 senesine kadar bulunamadı kimliği de belirlenemedi. Mallery’nin zirveye ulaşamadığı belli değildir bu yüzden hala araştırılmakta ve belirsizdir.

Bir ceset bulmuşlar ve o kadar uzun süre soğukta kalmış ki kendi kendine mumyalaşmıştır.

Bir ceset daha bulmuşlar fakat kimliği belirlenememiş. Tehlikeli bir uçurumun dibinde bulunmuştur. Uçurumdan düşmüş olabileceği düşünülmektedir.

Francys Astentiev

  • Francys ile kocası 1998 senesinde beraber tırmanırken ayrı düştüler. Birbirlerini bulmaya çalıştılar ancak başaramadılar. İki dağcı, Francys’e canlıyken ulaşabildi ve Francys onlara onu bırakmamaları için yalvarmıştır fakat dağcılar yanında kalamadılar. Çiftler o dağda öldüler, Sergei’nin ise cesedi karısından bir sene sonra bulundu ve düşerek öldüğü anlaşıldı. Francys Everest’te bulunmuştur. Dağcılar kadını orada bıraktıkları için büyük suçluluk duymuşlardır ve ona mezar yapmak amacıyla dağa dönmeye söz verdiler. Ancak öldükten 9 sene sonra geri dönebildiler. Francys şu an Amerikan bayrağı üzerine örtülü bir şekilde, diğer dağcıların görüş açısına denk gelmeyen bir yerdedir. Francys oksijen tüpü olmadan Everest’in zirvesine tırmanabilen ilk Amerikalı kadındır.

Hannelore Schmatz

  • Hannelore 1979’da soğuğa uzunca bir süre maruz kalmış ve aşırı derecede yorgunluktan ötürü ölen bir Alman dağcıdır. Everest’te ölen ilk kadındır. Hannelore’un vücudunun değişik bir pozisyanda bulunmasının sebebi, yorgun düşünce dinlenmek amacıyla durduğunda sırt çantasına yaslanarak uzanması olduğu düşünülmüştür. Everest Dağında yaşanan ölümlerin çoğunda dinlenirken uyuya kalanlar ve daha uyanmayanlar vardır.

Tsewang Paljor

  • Paljor, 1996 senesinde gerçekleşen faciada vefat etti. Zirveden indiği sırada kar fırtınasına denk geldi ve donarak can verdi.

Marko Lihteneker

  • 2005 senesinde düşerek vefat eden Sloven bir dağcıdır. Canlı olarak son görüldüğü zaman oksijen maskesiyle sıkıntı yaşadığı söylenmiştir. Bedeni dipten 8 bin 800 metre yükseklikte bulunmuştur.

Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend