Evde kalırken dikkat edilmesi gereken konular ve bunları atlatmak için pratik öneriler.

3 dakika


Tüm Dünya’da etkisini şiddetle gösteren korona virüs nedeniyle insanlar evde kalmak dışında başka bir şey yapamıyor. Hal böyle olunca evde geçirilen vakitlerde çoğu kişi kendi mutfak dolabında bulabiliyor. Bu durum insan sağlığı açısından da tehlike oluşturmakta yenilen yemeği sindirmek zor dışarıda olduğu gibi pek hareket edemeyecekler.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz açlık ataklarının şu dönemde en sık görülen nedeninin corona virüsünün yol açtığı etkenler nedeniyle ‘’duygusal açlık” olduğuna dikkat çekerek, “Doyduğumuz halde ve karın guruldaması ile mide ağrısı gibi fiziksel bir açlık belirtisi yokken, yemek yeme isteğine ve davranışına; ‘duygusal açlık’ veya ‘duygusal yeme’ deniyor.

Atıştırmalık için bu besinlerden faydalanın

Açlık atakları yaşıyorsanız atıştırmak için marul ve biber gibi sebzeleri; pulbiber, kekik, nane gibi baharatlandırdığınız bir yoğurtla birlikte yemeyi deneyin. Sebzeler içerdikleri yüksek posa sayesinde daha kolay tokluk sağlıyor, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı oluyorlar. Yoğurt da hem bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı, hem sindirim düzenleyici hem de besin değeri yüksek bir besin olması sayesinde tok tutan iyi bir alternatif olacaktır.

Tatlı kriziniz tutarsa…

Gün içerisindeki kan şekeri dengesi açlık krizlerini yönetmede önemli bir role sahip. Tatlı, bisküvi ve çikolata gibi yiyecekler kan şekerinizin hızlıca yükselip aniden düşmesine neden olarak kan şekeri dengesini bozuyor; bu durum da gün boyu sık sık acıkmanızla sonuçlanıyor. Tatlı isteğiniz olduğunda iki noktaya dikkat etmeyi unutmayın: Birincisi sütlü tatlıları, taze veya kuru meyveleri tercih etmek, ikincisi ise şekerli yiyecekleri akşama bırakmadan gün içerişinde tüketmek.

Evde hareketinizi arttırın

Evdeyiz ve hareket alanımız kısıtlı. Ancak ev içerisinde hoşumuza giden bir egzersiz yöntemi aramak ve bulmak hem stres düzeyimizin azalmasına, hem bağışıklığımızın güçlenmesine, hem açlık krizleriyle baş etmeye yardımcı olacaktır. Telefon uygulamaları ve internet siteleri bu konuda imdadımıza yetişiyor ve evde yürüyüş, yoga, pilates ile zumba gibi seçenekler bulmamızı sağlıyor. Günde en azından 30 dakikanızı sevdiğiniz bir egzersize ayırmaya çalışın.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
admin

tamsayfa.com kurucusu

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend