Erkeklerin Etek Giymesiyle Meşhur; İskoçya!

2 dakika


İskoçya ülkesini duyduğumuzda akıllara gelen masal gibi orta çağ şehri başkent Edinburgh’tur. Hayaletleri, bahçeleri ve neoklasik yapılarıyla ünlüdür.

Edinburgh Kalesi şehrin yüksek noktalarından birisine yapılmıştır. Edinburgh’a olan gezilerde turistlerin en fazla uğradığı yer olan bu kalenin tarihi ortalama bin yıl öncesine dayanır.

1700lü senelerde savaşın enstrümanı olarak adlandırılan, tiz sese sahip nefesli alet, İskoçya’da her köşede gür sesiyle yedi mahalle öteden duyulabilecek ve iç kıpırdatan geleneksel çalgıdır.

İskoçya etek giyen erkekler ile ünlüdür. Esasında o etek değil kilttir. Kareli ve rengarenk şekiller ile oluşan kiltler genellikle özel olan günlerde giyilir.

İskoçya’da yüz yıllar önce dört bine yakın şato vardı ancak günümüzde iki yüze yakını mevcuttur. Bu şatolardan en çok bilinenler ise Edinburgh Şatosu, Glamis Şatosu, Stirling Şatosu, Huntingtower Şatosu, Culzean Şatosu, Inveray Şatosu, Lickleyhead Şatosu, Eilean Donan Şatosu, Barony Şatosu, Stonefield Şatosu, Dunnattor Şatosu, Fyvie Şatosu, Kilchurn Şatosu, Urquarth Şatosu..

Esasında golf sporu İskoçya’da doğu kıyılarda olan St. Andrews şehrinde, İngilizlerin işgaline karşı koyabilme amacıyla icat edilen bir spordur. Bundan dolayı İskoçlar golf sporunu faza severler ve orada birçok mükemmel golf sahası vardır.

Edinburgh festivali İskoçya denince akla gelen şeylerden biridir. Bu festival yirmi beş gün sürmektedir. Her türlü kültürel, sanatsal, geleneksel etkinlikler mevcuttur. Edinburgh, dünyanın birçok farklı yerinden gelen turistlere festival için ev sahipliği yapmaktadır.

Yaylalar (Scottish Highlands)

Kuzeybatı İskoçya’da etrafı çevreleyen dağlık bölgeye İskoç yaylaları denir. Merkezinde efsane Nessie canavarıyla ünlenmiş Loch Ness gölü vardır. Britanya’nın 1100 metre yüksekliğe sahip olan en yüksek dağı Ben Nevis de Highlands da yer alır.

William Wallace İskoç tarihinin en değerli figürlerindendir. Cesur Yürek filmindeki İskoç Şövalye Wallace, İskoçya’nın bağımsızlığı uğruna mücadele vermiş ve 1927 senesinde İngilizleri yenmiş halk kahramanı olarak tanınmıştır.

Esasında viski kelimesi Gaelic dilinde hayat kaynağı manasına gelen uisge beatha kelimesinden türemiştir. İlk viski üretimine 1494 senesinde rastlanmıştır. O zamandan bu zamana viski üretimiyle ün salmış olan İskoçya’nın ismi de bu içkiyle özdeşleşmiştir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend