En Ölümcül Salgın Kara Veba

3 dakika


Kara Veba olarak bilinen Kara Ölüm, insanlık tarihinde bilinen en ölümcül salgındır. Kuzey Afrika ve Avrasya’da 75-200 milyona yakın insanın ölümüne yol açmıştır. Yersinia pestis bu hastalığa neden olmuştur.

Veba hastalığının salgınlarının geçmişi Hitit dönemine milattan önce 14. Yüzyıla kadar dayandığı söylenir. Ama bilinen bir gerçek de vardır ki kara ölümün tarihi, insanoğlunun toprakla iç içe olması ile başlamıştır. Doğal toprakların yok edilmesi, toprakta yaşayan canlıları insanların kendi yaşam alanlarına girmeye zorlamıştır. Bu hayvanlarda beraberlerinde veba, sıtma gibi bulaşıcı hastalıkları taşımışlardır. Coğrafyada yaşayan insanların sayısı arttıkça salgının vurduğu darbe büyümüştü ve toplu ölümler arttı.

Salgının gerçekleştiği toplumlar öncesinde bu salgını tanrının gazabı olarak nitelendirdi. Bazı toplumlarsa salgının nedenini astrolojiye, cadılar ve hurafelere bağlamıştı. Hata cadı oldukları söylenen kişiler, hastalıktan kurtulabilmek amacıyla yakılmıştır. Tanrının gazabını yatıştırmak için batı toplumlarında vebalıların yakılması meşhur olmuştur.

Kuyruklu yıldız ve kara ölüm arasındaki ilişkiyi inceleyen bilim adamı Baillie veba hakkında araştırmalarına devam etmektedir.

Veba salgınlarının ikinci kurbanları Yahudiler olmuştur. Birçok ülkede hastalığın karşısında umutsuzluğa düşen köylüler Yahudiler kuyudaki suları zehirliyor sloganı ile acımasız bir katliama girişmişlerdir. Yahudiler kazıklara geçirildi ve şarap fıçılarına konuldu sonra da Ren Nehri’ne atıldılar. 1351 senesinde Avrupa’da neredeyse hiç Yahudi kalmadı. Çoğu öldürüldü, sağ kalanlar ise Polonya veya Rusya’ya kaçtılar.

Vebanın Üç Formu

  1. Hastalığın birkaç türü olmakta olan, ama en çok rastlanılanı hıyarcıklı veban türüdür. Koltuk altında, kasıklarda şişlikler meydana gelirdi, kusma ve yüksek ateş belirtilerinden sonra gelen genellikle ölümdü.
  2. Septisemik vebada mikroplar kana karışırdı ve kanda zehirleme yaptıkları için oldukça ağırdır.
  3. Akciğer vebası, insan hayatını en çok tehdit eden hastalıktır. Bu tür insanı aynı gün içinde öldürürdü.

Tarihteki en büyük veba salgınlarından birisi olarak kabul edilen Jüstinyen Salgını 541-542 seneleri arasında Bizans İmparatorluğu’nu ve başkenti etkileyen salgındı. Bu salgının kabul edilen genel sebebi hıyarcık vebasi idi. Bu salgınla Bizans’ın merkezi İstanbul’da on altı milyon insan hayatını kaybetmiştir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend