En Büyük Ada, En Küçük Kıta; Avustralya

2 dakika


Avustralya dünyanın en büyük adası aynı zamanda en küçük kıtasıdır. Yüzölçümüne bakıldığı zaman dünyanın altıncı büyük ülkesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyadaki en düşük nüfus yoğunluğuna sahiptir. Avustralya, Amerika’dan az daha küçük olmasına rağmen, 313 milyon nüfusa karşı Avustralya’nın nüfusunun sadece 23 milyona yakın olması epey şaşırtıcıdır.

Kangurular, artık Avustralya’nın ulusal sembolü olarak kabul edilmektedir. Ülkenin genelinde Avustralyalılardan daha fazla nüfusa sahiptirler. Yaklaşık 50 milyon kadar oldukları tahmin edilmektedir. Avustralya, günümüzde altmışın üzerinde farklı kanguru türüne sahiptir. Red Kangroo ismi olan bu tür, kanguruların en büyüğüdür. Ayrıca kanguru ve emu hayvanları Avustralya armasında ileri dönük bir kültürü yansıtan hayvan olarak seçilmiştir. Ve yavrularını bir kese içerisinde taşıyan bu hayvanların neredeyse tamamı Avustralya’ya özgüdür. En iyi bilinen türlerin arasında kangurular, vombatlar, valabiler, koalalar, Tazmanya canavarı yer almaktadır.

Avustralya aborjinleri, dünyadaki en eski kültürü hala devam ettiren yerli halktır. Orijinaline bakıldığı zaman aborjinlerin, 75 sene önce Afrika’yı terk ettikleri ve kırk seneden fazladır da Avustralya’da yaşadıkları tahmin edilmektedir. Ama günümüzde toplam nüfusları yalnızca %1,5 e yakın olan aborjinler, yüzyıllar boyu yaşadıkları soykırımları 1988 senesinde Sidney’de 5 kilometrelik bir yürüyüş gerçekleştirerek, hayatta kalma mücadelelerini yas senesi olarak kutlamışlardır.

Avustralya Alplerinin İsviçre’den daha fazla kar yağışı alması oldukça şaşırtıcıdır. Kayak yapmak için Avrupa’yı tercih edenlere muhteşem okyanusuyla ve plajlarıyla, karlı dağları ile Avustralya iyi bir alternatif olabilir. Aynı zamanda Avustralya, aktif bir volkanın olmadığı tek kıtadır ve Antarktika dışında en kurak ve en düz kıtadır.

Gelişmiş ülkelerdeki göçmen yerleşimcilerin en fazla oranına sahip olan Avustralyalıların %25’inden fazlası başka bir ülkede hayata gelmiştir. Yaklaşık iki yüz ülkeden yerli göçmen ve halka sahip Avustralya’da, 45’i yerli dil olmak üzere üç yüzden fazla lehçe ve dil konuşulmakta. Bunların arasında en çok kullanılan dil İngilizce ve sırasıyla İtalya, Yunanca, Kantoncadır.

Avustralya çok büyük ve zenginlikte kıta olmasına rağmen halkın yüzde doksanı sahillerde yaşamaktadır. Bu neredeyse beş kişiden dördünü kapsar.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend