Dyatlov Geçidi’nde Yaşanan Esrarengiz Kaza

3 dakika


Dyatlov geçidi vakası veya kazası, dokuz kayakçının Ural Dağları’nda tahmini 2 Şubat 1959 gecesinde yaşanan gizemli ölümlerini belirtmek için kullanıyor. Olay, Kholat Syakhl dağının doğu tarafında bulunan ve olayın sonrasında grubun lideri olan Igor Alekseievich Dyatlov’un soyadını alan geçitte gerçekleşti.

12 Şubat tarihinde en yakın şehre haber vermeleri gereken kayakçılardan haber alınmaması sonucunda arama kurtarma çalışmaları yapılmış, ilk olarak olay yaşandıktan 24 gün sonra kayakçıların çadırı bulunmuştu. Yapılan incelemelerde, kayakçıların o gece bilinmeyen bir sebepten dolayı çadırlarını içeriden yırtıp eksi 30 derecede ağır kar yağışında çadırı yalın ayak terk ettikleri saptanmıştı. İlerleyen zamanlarda bulunan cesetlerden ikisinin üzerlerinde yalnızca iç çamaşırları olmasına rağmen kaçtıkları ve kayakçılardan hiçbirinin botlarını giymedikleri anlaşıldı.

Cesetlerden iki tanesinin kafatasında diğer ikisinin de kaburgalarında kırıklar bulunmuş olduğu halde yapılan incelemelerde darbeye veya şiddete maruz kalmadıkları tespit edilmişti. Kayakçıların arasında yer alan Lyudmila Alexandrovna Dubinina’nın dilinin, gözlerinin, dudaklarının olmadığı anlaşıldı. Fakat olayın diğer ilginç tarafı ise olayın yaşandığı yerde kayakçılardan başka bir insanın ayak izine rastlanmamasıydı.

Komplo Teorileri

Olayın sonrasında Rus makamları inceleme başlattı ancak başlatsalar da cesetlerin üzerinde yapılan otopsi işlemlerinde bir sonuca ulaşılmadı. Adli tıp uzmanları 5 cesedin hipothermiyle öldüğünü açıkladı. Ama dosya, ölüm nedenlerine zorlu doğal güç yazılarak çözülmeden gizli şekilde rafa kaldırıldı. Gizemi çözülemeden dosya rafa kaldırıldığı için birçok komplo teorisini arasında bıraktı. 

Mansi halklarının saldırısına uğrayabilecekleri iddia edildi. Bazı bilim insanları hipotermi sonucunda ölen kişilerde, yanma hissi duydukları için paradoksik soyunmaya rastlandığını açıkladı. Bazı araştırmacılar, çığ düşmüş olabileceği sonrasında kayakçıların o şekilde kaçmak için çadırı terk ettiklerini ortaya attı. Bölgede kızılötesi ses ile duyulduğu ya da Rus ordusunun paraşüt mayın bombalar test ettiği söylentileri de komplo teorileri arasında yer aldı.

Kocaayak!

Gizlenen dosya 1990 senesinde yeniden açıldı ve olayla alakalı toplanan bütün deliller kamuoyu ile paylaşıldı. Bu delillerin arasında kayakçıların çektiği bir fotoğraf fazla dikkat çekti. Fotoğrafta ne olduğu belirlenemedi ancak bir Yeti ya da diğer tabirle koca ayağa benzetilen bir yaratık görülüyordu. Fotoğrafın orijinal olduğu tespit edildi, kayakçıların katillerinin fotoğrafını çektiği gibi birçok söylenti öne sürüldü.

Birçok araştırmacıya göre bu ölümler gizemli değil, adli tıp raporlarına göre kayakçıların beşi hipotermi, dördü ise aldıkları şiddetli darbeler sonucunda vefat etmişlerdi. Gizemli olan şey o dondurucu soğukta neden botlarını bile giymeden çadırdan çıktılar?


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend