Dünyanın En Sessiz Odası Microsoft’un Washington Merkezinde

2 dakika


Dünyanın en sessiz odası Microsoft tarafından yapıldı. Odaya girdiğinizde sesten o denli izole oluyorsunuz ki hareket ettiğinizde kemiklerinizin sesini duyabilirsiniz. Microsoft, bu odada şirketin bazı ürünlerini geliştiriyor. 2015 senesinde Microsoft’un Washington merkezindeki oda, dünyanın en sessiz yeri unvanını -20.6 desibel ile kazandı. -20.6 desibelin ne denli az olduğunu anlamak üzere örnek verecek olursak bir insanın kısık sesle konuşması 30 desibel yüksekliğinde ve nefes alıp vermemiz esnasında çıkan ses ise 10 desibeldir. İnsan kulağı 0 desibel üzerindeki sesleri duyabilir. Standart bir oda içerisinde havadaki moleküller -24 desibel yüksekliğinde ses ile çarpışır ve insanlar – (eksi) değerli sesleri duyamaz.

Munroe Dünyanın En Sessiz Ofisinde Çalışıyor

Microsoft’un Washington merkezindeki oda, LeSalle Munroe’nun ofisi. İş yerlerinde diğer insanlar konuşmasa bile çıkan bilgisayar sesi, klavye tıkırtıları ve diğer her türlü sesten yalıtılmış olarak çalışan Munroe, dünyanın en sessiz ofisinde çalışmayı sevdiğini belirtiyor. Munroe, odada çalışması ile ilgili yaptığı açıklamalarda; ‘’Dünyanın en sessiz ofisine girip kapıyı kapamak son derece ilginç bir deneyim, nefes almadığınızda dahi kalbinizin attığını ve damarlarınızdan kanın aktığını duyabiliyorsunuz.’’ sözlerine yer veriyor. Son derece sessiz bir alanda çalışmak ilk adımda kulağa epey iyi gelse de bir süre sonra bu denli sessiz bir yerde olmak rahatsız edici bir deneyime dönüşebilir. Odanın inşasını sağlayan Hundraj Gopal, odanın içerisinde en çok bir saat kalındığını ve daha uzun kalmanın çıldırmaya yol açabileceğini söylüyor.

Dünyanın En Sessiz Odası Nasıl Yapıldı
Dünyanın En Sessiz Odası Nasıl Yapıldı

Dünyanın En Sessiz Odası Nasıl Yapıldı?

Dünyanın en sessiz odasının yapımında altı kat beton kullanıldı. Bu nedenle oda içerisinde bir oda yapıldı denebilir. Duvarların her biri 30 cm kalınlığında ve bu kalınlık, 110 desibel yüksekliğindeki sesi engelliyor. Sessiz odanın temeli de bina içerisinde titreşimi önleyen 68 yayın üstünde yer alıyor. Yaylar aracılığı ile oda hiçbir yerle ve dolayısıyla da titreşimle temas kurmuyor. Odanın kablo girişleri, havalandırması ve yangın söndürme teçhizatları da dahil olmak üzere her şeyi özel olarak sessizliği sağlamak üzere tasarlandı.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend