Dünyanın En Renkli Ülkesi Hindistan Ve İlginç Gelenekleri

3 dakika


Hindistan birçok dinin bir arada yaşadığı, yirmiye yakın farklı dillerin konuşulduğu kültürel zenginliğe sahip ülkelerden biridir. Hal böyleyken birbirinden ilginç birçok gelenek ve inancın sürdürülebiliyor olması da kaçınılmaz oluyor. İşte o ilginç geleneklerden birkaçı;

Hindistan’da Ölülerin Yenildiği Gelenekler

Hindistan’da ölenlerin yenildiği ve ölülerin bedeni başında çeşitli meditasyon yapıldığı bilinmektedir. Yedikleri ölü bedenlerini yaktıktan sonra, tüm külleri vücutlarına sürüyorlar. Tüm bunlar ölüm korkusunun en büyük korku olduğunu düşünmelerinden ve ölüleri yediklerinde korkunun gideceğine inanmalarındandır. Genellikle çıplak ya da küçük bir kumaş parçasıyla dolaşıyorlar, vücutları yakılan ölülerin külleriyle kaplı oluyor ve kafalarına aksesuar olarak kafatası takıyorlar. Saçlarını ise genellikle hiç kesmiyorlar. Bunun Tanrı’ya ulaşmak için, doğru yol olduğuna ‘pisliğin içindeki saflığı aramak’ olduğuna inanıyorlar.

Hindistan’da İneklere Saygılı Olun!

Hinduizm inancının yaygınlıkta olduğu Hindistan’da sadece ineklerin değil bütün hayvanların saygıyı hak ettiği düşünülmektedir. Bu sebeple Hindistan’da nüfusun çoğunluğu vejeteryandır. Hindistan’da istemeyerek dahi olsa bir ineği öldürmek büyük günah sayılır. Bu yüzden caddelerde, sokaklarda istediği gibi dolaşan, yaya kaldırımlarında yatan, tapınaklara girip çıkan birçok ineğe rastlarsınız. Burada kutsal görülen ineğin dışkısı yakılıyor, idrarı ise şifa adına içiliyor. Sütü, yağı, yoğurdu tanrıdan bir bağış olarak düşünüldüğünden tüketilebiliyor ancak yaşam hakkı elinden alınamıyor. Reenkarnasyon inancından dolayı Hindistan’da sokak hayvanlarına da özgürce yaşama hakkı tanınıyor.

Ganj Nehri Günahlardan Arındırıyor

Hindistan geleneklerinde Ganj Nehri’ne girmek kutsal kabul ediliyor. Hinduların bu inanışında Ganj Nehri arınmayı temsil etmektedir. Hindistan geleneklerinde tanrıça olarak kabul edilmiş ve Tanrıça Ganga adıyla bilinmekte olan Ganj Nehri’nde yıkanmak günahlardan arındığınız anlamına gelmektedir. Hindistan kültürüne göre ölen birini Ganj Nehri kıyısında yaktıktan sonra küllerini nehre atmak ise ruhlarını özgürleştirdiğine inandıklarındandır. İnançlara göre nehrin suyu kutsal ve insanlar için insanlar için kurtuluşun bir yoludur. Bunların yanında ınanışa göre sudan bir yudum dahi içmeden ölmek tamamlanmamış bir hayat anlamına gelmektedir. Bir diğer inanış ise ölüm döşeğinde olan birine son nefesini verirken nehrin suyundan içirirseniz onun için bu cennete gitmenin garantisidir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend