Dünya’nın En Mütevazi Başkanı Jose Mujica

3 dakika


Jose Alberto Mujica Cardano 1985 yılında hayata gelmiş, Uruguaylı siyasetçidir. 2009 senesinde başkanlık seçimlerinde başkan olarak seçilmiştir. 2010 2015 seneleri arasında devlet başkanlığı yapmıştır.

Maaşını Bağışlıyordu

Jose Mujica, dünyanın en mütevazi başkanı olarak bilinmektedir. Lüks yaşamı tercih etme şansı varken hiç tercih etmemiştir ve maaşının yüzde doksanını da ihtiyaç sahiplerine bağışlamıştır. Mütevazi yaşam sürdüren Mujica tek katlı bir evde yaşamaktadır. Güvenliğini yalnızca üç ayağı olan Manuela isimli köpeği ve ofisine giderken ona eşlik eden iki polis memuru sağlamaktaydı. BBC’ye verdiği röportajda sorulan sorulara yanıt olarak maaşını bağışlamasıyla ilgili olarak “bu benim kendi tercihim, hayatımın uzun yıllarını böyle yaşayarak geçirdim maaşımın geri kalan kısmı bana yetiyor ve ben fakir değilim pahalı hayatı seçen insanlar fakirlik çeker demiştir.

1987 Model Kaplumbağa

Jose Mujica 1987 model kaplumbağayı tercih etmiştir. Arap şeyhlerden biri kendisine yeni bir araç alması için 1 milyon dolar teklif etmiştir. Jose Mujica’da “ben fakir devlet başkanı olarak anılıyorum fakat kendimi fakir hissetmiyorum fakir insanlar yalnızca lüks bir hayata sahip olmak için çalışan insanlardır ve her zaman daha fazlasını, en fazlasını isterler” demiştir. Mujica’nın ofisi yürüyüş mesafesindedir. Bu aracı da market alışverişi için kullanmaktadır.

Haşhaş Ekimi Serbest

Halkın en büyük taleplerinden biri haşhaş otu ekimi yapmaktı. Jose Mujica bunu yapmalarına izin vermişti. Bunun sayesinde halk kendi geçimine çiftçilik türünden ek gelir sağlamaktaydı.

Tarihe Damga Vuran Ekonomi

  • Anayasal haklarımız olan sağlık konusunda devrimler gerçekleştiren Mujica, Arjantin ve Brezilya’nın son yıllarda ekonomik sıkıntılar yaşamalarına rağmen, Uruguay’da yükselen maaş gelirleri oluşmasını sağlayabilmiştir.
  • İşsizlik oranını Uruguay’da tarihin en düşük sevilerine indirmiştir. Uruguay Kongresi, hamileliklerde kürtajı, eşcinsel evlilikleri serbest bıraktırmıştır. 2014 senesinde Uruguay’da işsizlik orası %5.40 seviyesine düşmüştür. Kişi başı gelir 2014 senesinde on yedi bin dolara yakındı.

Esaret Yılları

70’li senelerde gerilla lideriyken Jose Mujica, polisler tarafından altı defa vurulmuştur. Hemen hemen 14 yıl askeri hapishanede izole bir yerde tutuklu kalmıştır. 1973 ve 1985 seneleri arasında Uruguay İçişleri Bakanı Eduardo Bonomi ile beraber tutuklu kalıp işkence gördüğü cezaevini kapatıp yerine sağlık hizmeti veren bir klinik açmıştır.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
1
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend