Dünyanın En Gizli Ülkesi: Kuzey Kore

3 dakika


Kuzey Kore, dünyanın en kapalı ve gizli ülkeleri arasında yer alıyor. Milyonlarca nüfusu olan ülkeden insanların dışarı çıkmasına izin verilmezken, insanların seyahat hakları bile bulunmuyor. Bir hanedan tarafından yönetilen ülke, bu dönemde özellikle hanedanın ölüp ölmediği tartışmaları ile çalkalanırken, elinde bulundurduğu nükleer güç sayesinde dünyanın geri kalan ülkeleri de Kuzey Kore’ye dokunamıyor.

Diktatör Herkesi Öldürtebilir

Diktatör Kim Jong-un tarafından ülkede yargı sistemi kontrol ediliyor. İnsanların idam edilmesi kararı Kim’e ait ve istediği herhangi bir insanı sadece tipini beğenmediği için bile öldürtebilecek bir gücü var.

Kendi akrabalarını bile çeşitli nedenlerle öldürten Kim ve hanedanı, özellikle de bu yönüyle ülkede en korkulan isim olarak yer alıyor.

Kim Karşıtları Çok Ses Çıkaramıyor

Kim ve yönetimine karşı çıkanlar insan haklarının geçerli olmadığı ülkede Kuzey Kore hanedanına karşı asla seslerini çıkaramıyor. Bunun sebebi olarak en ufak bir eleştiri yapmanın cezasının bile ölüm olması gerekçe olarak gösteriliyor ve idam cezası ülkede tahminlere göre sık sık gerçekleştiriliyor.

Sınıf Ayrımı Var

Ülkede sınıf ayrımı adı altında en az 3 farklı sosyal sınıfın yer aldığı biliniyor. Bu 3 sınıf birbiri ile görüşmüyor, görüşemiyor. 1. sınıf siyasilerin ve daha fazla zenginler ile herhangi bir suçu olmayanların sınıfı iken, 2. sınıfın herhangi bir suçu olmayan, Kuzey Kore destekçisi ancak pek paralı olmayan insanlar ve aileler olduğu belirtiliyor. 3. sınıf ise tehlikeli, hanedan karşıtı grup olarak tanımlanıyor.

Gençler Ayrı Eve Çıkamıyor

Gençler evlenmeden Kuzey Kore’de ayrı eve çıkmaları yasak. Ancak evlenmeleri durumunda – ki kendi sınıflarından olmak zorunda – ayrı eve çıkabiliyorlar. Aksi durumda Kim hanedanı buna da izin vermiyor.

Hastane Sistemi Çökük, Sular Akmıyor

Kuzey Kore’de hastane sistemi devlet liderlerine bile yetmiyor. Bunun sebebi ülkede doktor sayısının az olması, insanların ambulanslarla hastaneye taşınmasının bile pek mümkün olmaması sebep olarak gösterilmekte. Ülkede aynı zamanda gece saatlerinde elektriklerin sık sık yetersiz kalma dolayısı ile kesildiği tahmin ediliyor. Güney Kore tarafından da bu durum sık sık gözlemleniyor.

Aynı zamanda ülkede otellerde bile çeşmelerden çoğu zaman su akmadığı bilinen bir gerçek.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
admin

tamsayfa.com kurucusu

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend