Dünyanın En Acı Biberi İnsan Öldürebilir

2 dakika


Dünyanın En Acı Biberi İnsan Öldürebilir
Dünyanın En Acı Biberi İnsan Öldürebilir

Ülkemizde sofraların vazgeçilmezlerinden biri olan biber, yeterince acı olduğunda ölüme neden olabilir. Standart biberler için geçerli olmayan durum mevzu bahis dünyanın en acı biberi ise ölümcüllüğünü gösterir. Acı biberin ölüme ne şekilde sebebiyet verdiğini merak ediyorsanız yazımızın devamına göz atın.

Dünyanın En Acı Biberi Hangisidir?

Dünyanın en acı biberi hayalet biber, naga biber ya da bhut jolokia biberdir. Bhut jolokia biberi ısırdığınız zaman ağzınızın içerisinin maksimum şekilde ısındığını hissedersiniz. Daha sonra dildeki reseptörler hayalet biberin acısının yoğunluğunu şiddetli yanma ve ağrı hissi olarak beyine iletir. Bunun sonucunda kapsaisine yaygın doku inflamasyonu başlar. İnflamasyon, bağışıklık sisteminin vücut sağlığını korumak üzere gösterdiği tepkidir. Vücut, dışarıdan gelen zararlara karşı koruyucu nitelikte inflamasyon ile tepki verir. Bileğinizi aniden burktuğunuzda şişmesi, inflamasyona örnektir. İnflamasyonun başlanması vücut içerisinde zincirleme reaksiyonlar meydana getirir.

Hayalet biberin acısı, sinir uçlarında tahribat yaratır ve bunun neticesinde kan damarları genişlemeye başlar. Kan damarlarının genişlemesi vücudun tamamında yanma hissi doğurur. Nefes almak üzere burun ve ağzın kullanımı ile gözler, kapsaisin için dirayetli değildir. Biber gazının etkili bir savunma aracı olarak kullanılmasının nedeni de budur. Bu nedenle hayalet biber yedikten sonra anafilaktik şok başlayabilir ve akabinde solunum yolları yanar ve kapatılır.

Hayalet Biberinin Kökeni

Hayalet Biberinin Kökeni

Hayalet biber, Hindistan’da yetişir ve red naga cilisi olarak da bilinir. Guinness rekorlar kitabına 2007 senesinde dünyanın en acı biberi olarak girmiştir. Araştırmalara göre hayalet biberinin öldürmesi için 3 kilo civarında yenmesi gerekir. Bununla birlikte insanların acıdan etkilenme eşiklerinin aynı olmadığı bilinmektedir. Bazı insanlar red naga yediğinde dahi dirayetlerini koruyabilir. Ayrıca acı yeme yeteneği zaman içerisinde geliştirilebilir. Sürekli yüksek dozda acı yiyen biri ağız içindeki ağrı reseptörlerini uzun vadede öldürecektir. Böylelikle kişi, acı biber yemeye dayanıklı hale gelir. Hiç acı yemeyen biri ile acı eşiği yüksek ve acıya alışık birinin hayalet biber yediğinde vücudunda meydana gelen reaksiyonlar aynı olmayacaktır.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend