Dünyamız Düz Olsaydı Neler Değişirdi?

3 dakika


Dünyanın düz olmadığına dair pek çok kanıt olsa da bu kanıtları yok sayarak dünyanın düz olduğunu iddia eden ve savunan bir kesim bulunmaktadır. Dünya düz olsaydı neler değişebilirdi? Gibi soruların cevaplarını aşağıda derledik.

Güneş Tüm Yaşamı Bitirirdi

Eğer dünya düz olsaydı, Güneş’in bize çarpması ile gezegenin tüm hayatı hızlı bir şekilde bitecekti. Yuvarlak olan dünya, bir momentum ve yerçekimi kombinasyonları ile bizleri Güneş’in etrafında yörüngede tutmaktadır. Düz Dünya teorisine göreyse, hiç hareket etmemekteyiz ve Güneş’in altında durarak tamamen bekliyoruz. Bu büyük bir sorundur çünkü yerçekimini, doğrudan Güneş’ten çekmekten alıkoyacak hiçbir sorun teşkil edilmeyecekti.

Yağmurlar Olmazdı

Dünyanın düz olması ile rüzgâr yalnızca iki yönde hareket edebilirdi. Kuzey ve güney. Bu durum ise büyük bir felaketlere sebep olabilirdi. Dünyanın rotası, doğudan batıya doğru rüzgâr ve okyanus akıntılarına sebep olur. Eğer dünya dönme işlevini kaybederse, o rüzgârlar da dururdu. Bu gezegendeki her fırtınayı durdurabilirdi.

Mevsimler Oluşmazdı

Hiçbir mevsim oluşmazdı. Yuvarlak dünyada mevsimler vardır. Ekseni eğilir. Bundan dolayı güneyde kış mevsiminde ise Kuzey Yarımküre ’de yaz mevsimi yaşanılır. Fakat düz bir dünyada tüm gezegen sonsuza kadar aynı mevsimde olur. Bu düşündüğünüzden daha da fazlasını etkiler. Eğer tüm gezegen aynı mevsimde olursa, gezegenin farklı iklimlerinde büyük farklılıklar olmazdı. Mikropların ve hayvanların dünyayı dolaşmalarını engellemek için fazla engeliniz olmayacaktı. Dünyanın bir yerinde oluşan hastalık hayal edebildiğinizden daha da hızlı yayılacaktı.

Uzaktaki Şeyleri Yakından Görebilirdik

Yaşamanın birkaç avantajı olan düz bir dünyada, gözleriniz aslında göründüğünden daha da güçlü olacaktı. Uzaktaki objeleri görmek için uğraşmanızın tek sebebi, dünyanın 5 kilometreden sonra görüş alanının dışına çıkıyor olmasıdır. Dünyanın eğrisi olmasaydı, daha uzaktaki objeleri yakından görebilirdik.

Yer Çekimi Kuzeye Doğru

Yer çekimimiz her şeyi gezegenin ortasına çekmektedir. Düz bir dünya ise ince ve uzun olurdu. Bu da yer çekiminin sizi gezegenin ortasında olacak olana doğru çekeceği kadar aşağı çekmeyeceği anlamına gelmektedir. En düz haritalarda merkez Kuzey Kutbu’dur. Bu da Dünya üzerindeki her insanın onları Kuzey Kutbu’na doğru sürükleyip sürekli bir çekişme yaşayacağı anlamına gelmektedir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend