Dünyadaki En Zeki İnsanlar

3 dakika


Stephen Hawking

İngiliz fizikçi, astronom, evrenbilimci, teorisyen ve yazar olan Prof. Fr. Stephen Hwking 1942 yılında doğmuştur. Sekiz yaşındayken St Albans’a gitti ve 11 yaşındayken oradaki okula kayıt oldu. Mezun olduktan sonra Oxford Üniversitesi kolejine devam etti. Matematiği çok seviyordu ama okulunda matematik bölümü yoktu. Onun yerine fizik eğitimi görmeye başladı. Stephen Hawking sonra kozmoloji üzerine çalışmak için Cambridge’ye gitti. Bilimsel araştırmaları kırkın üzerinde dünya diline çevrili, bilim çevrelerinde Einstein’den sonra en büyük dahi olarak görülmekte. İnanılmaz bir IQ değerine sahiptir.

Paul Allen

Paul Allen, 1975 senesinde Bill Gates ile beraber Microsoft’u kurdu. Bir süre sonra bir hastalık geçirdi ve şirketten ayrılmak zorunda kaldı. Aynı zamanda kendisi, NBA’daki Portland Trail Blazers takımının sahibidir. 170 IQ değerine sahiptir. Forbes’in dediğine göre, 17,5 milyar dolar serveti Paul Allen’i dünyadaki en zengin 51. Kişi yapmaktadır. NFL Seahawks ve Portland Trail Blazers takımlarının sahibi ve teknoloji, bilim, eğitim, yaban hayatı koruma ve topluluk hizmetlerinin gelişmesi için yaptığı bağışlar 1,8 milyar doların üzerine çıkmıştır.

Judit Polgar

Polgar, satranç ustasıdır. Genellikle tarihinin en iyi kadın satranç oyuncusu olarak kabul edilir. Judit Polgar, 1991 senesinde daha 15 yaşındayken daha önce eski Şampiyon Bobby Fischer tarafından yapılan rekoru kırarak Ggrandmaster unvanını kazanmıştır. Ve bu unvanı kazanan en genç satranç oyuncusudur.

Sir Andrew Wiles

Ödüllü İngiliz matematikçisidir. 1995 senesinde dünyanın en zor matematik problemlerinden birisi olan, Guinness Rekorlar Kitabı tarafından listelenmekte olan 358 yaşında Fermat’ın son teoremini kırdı. Matematikte olan katkılarından dolayı şövalye unvanını kazandı. Uluslararası Matematik Birliği gümüş plakası ve Shaw Ödülü, Ulusal Matematik Akademisi Ödülü de olmak üzere on beş adet ödül aldı. IQ puanı 170tir.

Garry Kasparov

1985-2000 seneleri arası dünya şampiyonu olan Garik Kimoviç Weinstein satranç büyük ustasıdır. 51 yaşında ve 190 IQ değerine sahip olan Kasparov, 22 yaşında Dünya satranç şampiyonu oldu.

Rick Rosner

Dünyadaki en zeki beşinci adam olan 54 yaşındaki Amerikan TV yazarı Rosner, 192 IQ değerine sahiptir.

Christopher Langan

Amerika’daki en akıllı adam olarak bilinir. 65 yaşındaki Langan’ın IQ değerinin 195-210 arasında olabileceği tahmin ediliyor. Langan Kainat’ın Bilişsel-Teorik Modeli diye adlandırdığı zihin, gerçeklik arasındaki teorisini geliştirdi.

Kim Ung-Yong

53 yaşındaki Kim Ung-Yong’un, Einstein’den daha fazla beyin gücüne sahip olduğu söyleniyor. Guinness Rekorlar Kitabı’nda IQ değeri 210 olarak yer alıyor. Kendisi daha dört aylıkken konuşmaya başlamıştı ve iki yaşındayken Korece, Almanca, Japonca, İngilizce okuyordu. 3 yaşında iken Hanyang Üniversitesi’nde misafir öğrenci olarak ders alıyordu. 8 yaşındayken NASA tarafından ABD’de okumak için davet edildi.

Christopher Hirata

Amerikan fizikçi ve kozmolog olan 33 yaşındaki Hirata’nın IQ değeri 225’tir, yani inanılmaz bir zekaya sahiptir, 13 yaşındayken Uluslararası Fizik Olimpiyatı’nda altın madalya kazandı. 14 yaşında iken Ccaltech Üniversitesi’nde lisans eğitimine başladı. 16 yaşındaykenn NASA ile Mars’ı kolonize etme ihtimalini keşfetti 22 yaşında doktora derecesini aldı.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend