Dünya’da Yaşayan Her Beş İnsandan Biri Olan; ÇİNLİLER

3 dakika


Pekin’de hava öyle kirlidir ki, gün boyunca orada nefes almak ile günde yirmi bir tane sigara içmek arasında bir fark olmamaktadır. Çoğunlukla şehir, sis bulutu altındayken, insanlar maskeler ile dolaşıyorlar.

Çin ülkesinde tek çocuk sahibi olma zorunluluğu vardır. Bu nedenle yılda 1 milyon kız fetüsü aldırılmak zorunda kalınıyor ve binlercesi sokağa terk ediliyor.

Çin’in Chongqing adlı bölgesinde telefon bağımlılarının daha güvenli bir şekilde yürüyebilmeleri için özel bir yol yapılmıştır.

Çin halkının yaklaşık yüz milyonu günde sadece 1 dolar ile geçimini sağlamaya çalışmaktadır.

Çin’de tren görevlilerinin başlarını dik tutup, eğmemeleri amacıyla boyunlarına iğne konur. Böylelikle başlarını öne eğip, sağa ve sola hareket ettiremezler.

Çinliler her yıl hemen hemen 4 milyon kedi yerler.

Çin’de polisler karakollarda köpek yerine kaz kullanıyorlar, kazlar insanlara göre uzakları daha net bir şekilde görüp tepki verebiliyorlar.

Çin’de ciddi yolsuzluk ve insan kaçaklığı davaları idam cezasıyla sonuçlanabilir. Bir senede gerçekleştirilen idam sayısı dünya geneline göre kıyasla dört kat daha fazladır.

Çinlilerin kedi gibi köpekte yediği bilinmektedir. Son senelerde Çinliler köpekleri yemekten çok, dünyadaki diğer insanlar gibi evcil hayvan olarak bakma eğilimine girmişlerdir.

Çinliler her sene 45 milyar tane yemek çubuğu kullanarak yemek yemektedirler.

Aslında ketçabın orijinalinde domates bulunmamaktadır. Çinlilerin bulduğu Ketchup ilk olarak bir balık sosuyla ortaya çıkmıştır.

Çinliler, yumurtayı çocukların idrarıyla pişirip yiyorlar. Özellikle bahar aylarının başında Çin’de, bunu yapmak insanların enerjisini yükselttiğine inanılıyor. Yaşları 10’u geçmemiş olan erkek çocuklarının idrarları toplanıyor. Bu çocukların okulda işemeleri için bir kova bulunduruyorlar. Çin’in Zhejiang’de yapılan bu uygulamada kova idrarla dolduğu zaman bu idrarla yumurta haşlıyorlar. Eski zamanlardan beri yapılmakta olan bu olay sağlıklı yaşamak için yapılıyor.

Google platformu, dünyadaki en büyük plak şirketlerinden biri olan bir şirketle anlaşması nedeniyle, Çinliler bedava ve yasal müzik indirme imkanına sahiplerdir.

Çin’de yaklaşık otuz milyon Çinli, mağaralarda yaşamaktadır.

Her 30 saniyede bir Çin’de, bir bebek engelli doğuyor.

Çin’de Hıristiyan dine mensup olan insanların sayısında artış yaşanmaktadır ve bugün 54 milyon Hıristiyan Çin’de yaşamaktadır.

İkinci Dünya Savaşında, Japonya Çin’i zehirli pireler ile bombalamıştır.

Çin’de McDonald’s ilk açıldığı zaman uygulama dünyaya göre bayağı farklıydı. Çinliler araçlarının başında yiyeceklerini alıyorlardı ve araçlarını park edip içeri girerek yemeklerini yiyorlardı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin, San Francisco şehrindeki hava kirliliğinin 3’te biri Çin’den kaynaklıdır.

Çin’de en büyük oyuncak ihracatçısı ve üreticisi, dünyadaki oyuncak üretiminin yüzde yetmişini karşılamaktadır.

Tarihte görülen en uzun trafik Şangay’da görüldü. 12 gün boyu süren trafiğin uzunluğu 99 km’yi bulmuştu.

Çin, 1973 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nin nüfusunun artması için, Çi’den 10 milyon kadını ülkeye göndermesini teklif etmiştir.

Tuvalet kağıdının dünyadaki üretimi, senede 35 milyar rulo civarındadır. Tuvalet kağıdını 14. yy’da Çinliler bulmuştur. Ancak o zamanlar tuvalet kağıdını sadece imparatorlar kullanabilmekteydi.

Uçurtmayı ilk, 2000 seneden fazla bir zaman önce Çinliler, düşmanları korkutmak için yapıp kullanıyorlardı.

Çin’de bir zamanlar işkence metodu olarak gıdıklama kullanıyorlardı. Hem iz bırakmıyordu hem de işkence yapılan kişi çabucak kendine gelebiliyordu.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

-1
-1 puanlar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
1
harika
mükemmel mükemmel
1
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend