Dostoyevski Hakkında Daha Önce Duymadığınız Gerçekler

3 dakika


Tam ismi Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’dir. Çocukluğu pek de normal değildir ve bu durumdan fazlasıyla etkilenmiştir. Babası bir sarhoştu. Hayatı ile bağı kopmuş birisiydi. Annesi ömrü boyunca hastalıklar ile uğraşan bir kadındı. Annesi bir hastalık yüzünden vefat etti. Bu durumdan sonra Dostoyevski mühendislik okuluna verildi. Mezun olmasının ardından orduya katıldı ve 1 yıl çalıştı. İstifa etti ve kitap yazmaya başladı. Kitapları pek beklediği kadar ilgi görmedi.

Kitap yazma işini bıraktıktan sonra siyaset işleri ile ilgilendi. En sonunda bir komplo girişimi ile suçlandı ve idama mahkûm edildi. İdam edilmek üzereyken arkadaşları ile beraber affedildi ve 6 yıl hapis cezası aldı. Bu sürenin 4 yılı adli mahkûmiyet ve diğer 4 yılı kürek mahkûmu olarak geçirdi. Cezasının ardından er olarak orduya alındı.

Bir Kumar Bağımlısıydı

Kumar yüzünden dolayı hayatı hep borç içinde geçmiştir. Bazı çok önemli eserlerini bile kumar borçlarını ödemek için yazdığı bilinir. Kumar Dostoyevski’nin vazgeçilmez alışkanlıklarından biriydi. Parayla arasının düzeldiği her dönemde kumarhanelerde mesken olmuştu. Hayatının sonuna kadar vazgeçemediği bu kötü alışkanlık, adeta kâbusu haline gelmiştir.

Sara Hastalığına Sahipti

O bir sara hastasıydı. Borçlanmaları da bu hastalığın etkilerinden biridir. Sara hastalığı yüzünden çalışmadığı çok günler olmuştur. Sara nöbetini yaşamadan hemen önce geçirdiği son 1 dakika ile alakalı enteresan bilgiler paylaşmıştır. O anda huzur duyduğundan bahsetmiştir. İbadet etme konusunda fazlasıyla istekli olduğunu ve tarifi olmayan güzel duygular hissettiğini anlatmıştır.

En Çok Kızının Ölümünden Etkilenmiştir

Kumarbaz eserini yazmadan önce kızı vefat etmiştir. Çok sevdiği bu evladı onun hayatının geri kalanını fazlasıyla olumsuz etkilemiştir. Hatta eserlerine yön vermede çok fazla etkili olduğu söylenmektedir.

İntihar Etmek İstedi Mi?

Bunun hakkında net bir kaynak yoktur ancak bazı verilerden yola çıkılacağı zaman eserlerinde tam 17 karakter intihar etmiştir ve birçok karakteri ise intihar girişimlerinde bulunmuştur. Hayatındaki çıkmazlar da göz önünde bulundurulduğu zaman, intihar etmeyi düşünmüş olabilir.

2 Evlilik Yaşamıştır

Maria Dimitrievna ilk eşidir. Maddi sorunları hiç eksik olmamıştır. Eşinin vefatının ardından sekreteri Anna Grigoryevna Snitkina ile evlilik yaşamıştır. Bu evliliği Dostoyevski’nin vefatına kadar devam etmiştir. Aralarında 25 yaş fark vardır.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend