Deri Boyama Sanatı Dövme Hakkında Bunları Asla Duymadınız

3 dakika


Günümüzde kimilerine göre süs, kimilerine göre şans, kimilerine göre ise duyguların tene yansıması olarak bilinen dövme, yıllarca gelenek olarak güncelliğini korumuştur. Avrupa dilinde tattoo olarak adlandırılan dövme ise insan bedeninin çeşitli malzemeler yolu ile farklı uygulamalarla süslenmesiyle deri üzerine yapılan desenlerin genel adıdır. Aşağıda ise hiç duymadığınız bu dövmelerin tarihi hakkında bilgileri okuyacaksınız.

Hapishane Dövmeleri

Özellikle de Amerika’daki hapishanelerde dövme yaptırmak ve yapmak yasaktır. Fakat elektrikli tıraş makineleri, gitar telleri, dövme iğnesi mekanizmaları gizli olarak yapılabilmektedir. İzlemiş olduğumuz filmlerde de dövme yapıldığını görebiliyoruz. En çok tercih edilen dövmeler marihuana yaprağıdır. Bu desen yapılmadığı zamanda, “M” harfi çizilirdi. Bunun tahmini ise, kafatası, İsa, gül ve göz kenarına yapılan gözyaşı gibi geleneksel suçlu dövmeleri olmasıdır.

İngiliz Ve Kraliyet Aileleri

18. ve 19. Yüzyılda ve 20. Yüzyılın ilk yıllarında hem Rus hem de İngiliz kraliyet ailelerinde dövme yaptırmak çok beklenen bir davranış ve yaygın olarak tarihte yerini almıştır. Ne zaman dövmeler daha alt sınıflara ulaşılır olduysa, o zaman kraliyet aileleri dövmeleri ucuz olarak sınıflandırarak yaptırmaktan vazgeçmektedir.

Yahudi Soykırımı

2012 yılında New York Times gazetesinin yayınlamış olduğu bir makaleye göre Soykırımdan sonra hayatta kalmış olan Yahudiler hayatlarını kaybeden sevdikleri kişilerin anılarını yaşatmak ve ailelerin hikâyelerini unutmamaları için kamplarda ölen bireylerin kamp numaralarını kollarına dövme olarak yaptırmaktadırlar.

Tıbbi Amaçlı Dövmeler

Milattan önce 3300-3200 yılları arasında yaşadığı tahmin ediliyor olan bir insanın vücudunda çeşitli noktalarda dövme izlerine rastlanmıştır. Vücudun röntgenini çekerek sol dizin arka kısmında, kol ve bacaklarda, bel oyuğunda altı adet paralel ve siyah çizgi biçimlerinde dövmelere rastlamışlardır. Böyle dövmeler ilkel tıbbi tedavi yöntemleri olarak kullanıldığını iddia eden araştırmacılar vardır. Günümüzde de bazı kültürler akupunktur adı altında eklem yerlerine iyileştirme amacı ile dövme kullanımı yapmaktadırlar.

Adrenalin

Dövme yaptırmadan hemen önce canınızın acıyacağından korkmasanız da, cesur da davransanız vücudunuz heyecan ve beklentiden kaynaklanan bir adrenalin atağı taşımaktadır. İnsana yaklaşan ve ses çıkaran elektrikli iğne ise dakikada vücudunuza 50 ile 3000 adet arasında delik açmaktadır. Dövme yapıldığı zaman beyninizde oluşan acıya karşı bir çeşit salgılanan mutluluk hormonu endorfin cevap veriyor. Bu acılara karşı atak olarak salgılanan endorfinler ise, kendinizi bir uyarıcı madde kullanmış hale sokabiliyor.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend