Denizin Unicornları; Boynuzlu Balinalar

2 dakika


Narval veya diğer ismiyle deniz gergedanı, balinaların takımının Monodontidae familyasının içindeki Monodon cinsinin tek türü olma özelliğine sahiptir. Yaşam alanı arktik denizlerdir. 70 K enleminin güneyinde çok nadir görülür. Beyaz Beluga balinalarıyla çok yakın akrabalardır. En bilinen özellikleri kafalarındaki devasa boynuzlardır. Boynuzları aslında diştir ve içi sinir hücreleri ile doludur. Deniz gergedanı ismiyle de bilinmektedir.

Boynuzu aslında hayvanın bir dişidir ve dişin içerisinde on milyondan çok daha fazla sinir ucu ardır. Yani bu balinalar bu boynuzun sayesinde çevresinden bilgi toplayabiliyor. Sahip olduğu bu özelliği kendi çıkarına kullanmasını beceriyor diyebiliriz.

Nadir olsa da dişi bireylerde de görülebilen bu dişler, narval balinalarının üst çenelerinin sol tarafından uzar. Bu dişlerin rakibi korkutma gibi bir işlevi olmamaktadır. Harvard Üniversitesindeki bir araştırmaya göre bu boynuz dişler balinaların duyu organlarıdır. Narvallar dişlerinin yüzeyindeki on milyondan fazla sinir hücresi olduğu için sudaki sıcaklık ve basınç değişimlerini algılayabilir. Dişleri kırılmadan yarım metre esneyebilirler.

Bu hayvanın İngilizce ismi Narwhal’dır. Ölü Balina anlamına gelmektedir. Bu isim, balina renk değiştirdiği için aldığı bir isimdir.

Deniz gergedanı ya da deniz balinası en derine dalabilen memelidir. 2 kilometreye kadar dalabilmektedir, balina organlarına giden kan akışını kesebiliyor, göğüs kafesinin boyunu istediği gibi ayarlayabiliyor. Hayatının kontrolü tamamen elinde.

Deniz balinaları sürü halinde yaşarlar, beraber avlanırlar ve beraber tüketirler. Bir arada oldukları zaman daha güçlü olduklarının farkındalar.

Balinaların boynuzları ne kadar büyükse, testisleri de o kadar büyük olur. Çevresine güzel uyum sağlamayı başarmış bir boynuzlu balina buzdaki deliği bulup nefes almak için ses dalgalarını kullanır. Optimal bir boynuzlu balina, sahip olduğu yetenekleri keşfetmiştir ve bunu kendi yararına kullanmayı öğrenmiştir.

Bolca C vitamine sahip derisi ve boynuzları için boynuzlu balinalar avlanmaktadır. Halbuki 2 metre boynuzla, sürekli dip dibe gezerler ama hiç boynuzlarıyla birbirleriyle zarar vermezler. Çünkü deniz balinaları yakınındakilere, ailesine, arkadaşlarına karşı çok özen gösterir.

Balinalar, uzun boynuzlarının bakını kendileri yapamazlar. Sürünün bir başka üyesi yardım eder. Ne kadar yardımsever hayvanlar.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend