Dağları Aşan Dalai Lama

3 dakika


Dalai engin deniz anlamına gelir.

Çin’in Budist rahipleri katlettiği zamanlarda Hindistan başbakanı Nehru’ nun daveti üzerinde 31 Mart 1959 tarihinde Himalaya dağlarını aşarak Hindistan’a geçiş yapmıştır. Hindistan’da ‘sürgündeki Tibet hükümetini” kuran Dalai Lama 10 Aralık 1989 tarihinde Nobel Barış Ödülü almıştır.

15 yaşında iken, Dalai Lama Tibet’e Çin işgali bittikten sonra tam güç verildi. Bir genç olarak, Çinli liderler ile görüşmek, halkının geleceği konusunda konuşmak zorunda kaldı. O dönemlerde Tibet’in ruhani ve politik lideri olarak kabul edilmşti. Daha sonra Dalai Lama politik güçleri bıraktı ve manevi bir figür olmaya başladı.

Dalai Lama bütün Budistlerin dalai’i veya lideri değildir. Budistlerin arasında yalnızca Tibet’teki bir okulun lideridir. Cia ile eskiden çalıştığı kanıtlanmıştır ve şimdi büyük olasılıkla iş birliklerinin devam ettiği düşünülmektedir. Cia desteğinin nedeni anti komünist ve Çin karşıtı olmasıdır. Bazı Budist ekollerini kara büyü, şeytana tapıyorlar nedeniyle yasakladığı olmuştur. Bu hareketi Hristiyanlıktaki excommunicate gibi düşünülebilir.

Köleliğin devamını savunmakta olan ekolün lideridir bunu da “karma” olarak nitelendirmektedir. Köleler bu dünyada Dalai Lama’nın anlayışına göre karmalarını düzeltiyordur. Ancak kendisi sürüngen de olsa yaşamını sarayda sürdürür ve batılı ünlü insanlar gibi muamele görür. Sarayda yaşamını sürdüren biri için karmaya inanmak zor değildir.

Nepal, Hindistan, Keşmir ve Çin arasındaki toprak gerilimlerinde taraf olmaktaydı ve bazen insanları geçmişte de olduğu gibi aktif biçimde bir isyana teşvik eder. Ekollerini iptal ettiği Budistler kendisinden hiç haz etmez. Bunlar, Dalai Lama’yı “Müslüman olan bir diktatör” diye tanımlar.

Kendisi George Bush, Obama, Trump gibi siyasetçilerden değerli dostum diye bahsetmektedir. Sadece iyiliğinin peşinde olduğu söylenen bir ruhani liderin bu denli politik dostunun olması da çok tuhaf karşılanır.

Brenden o’neill isimli araştırmacı konuyla alakalı yaptığı bir araştırmasında, batı medyasınca Tibet budizminin durmadan ön plana çıkarılmakta olduğunu, bu ekolün kötü yanlarının new age, hippi, spiritüalizm gibi şirinlikler içinde eritildiğini, esasında diğer “organized religion”dan farklı olmadığını belirtmektedir.

Kadınların Tibet budizminde erkekler gibi yükseldiği söylenemez. Çoğu kapı kendilerine açık değildir. Bunun açıklaması da yine “karma”dır. Kadınlar bu dünyada kadın oldukları için karmalarının gereğini yerine getirmektedirler.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend