Cumhurbaşkanı Olan Kişinin Verebileceği İlginç Kararlar

2 dakika


Türkiye’de cumhurbaşkanı olacak olan kişi devlet başkanlığı sisteminden ötürü birçok yetkiye sahip. Hatta Türkiye’de devlet başkanı olacak kişi aynı zamanda eski sistemde olan başbakanın yetkilerine aynı anda sahip olduğu için inanılmaz büyük yetkilerle donatılmış oluyor.

Ancak bazı yetkiler vardır ki o yetkiler vatandaşları bile şaşırtabilir. Bu kadar büyük yetkilerin nasıl kullanılabileceği, aslında devlet başkanı olacak kişinin çok güvenilir bir kişi olması gerektiğini gösteren yetkilerdir.

Orduyu Kapatabilir

Cumhurbaşkanı olan kişi bundan sonra Türkiye’nin bir orduya ihtiyacı olmadığını düşünerek orduyu kendi kararnamesi ile kapatabilir. Merkezi hükümetin bu kararı almasının önünde hiçbir engel olmadığı gibi, tepki çekecek ve uygun olmayacak bir karar olsa bile yetkiler arasında bu da mevcuttur.

Sokağa Çıkma Yasakları Getirebilir

Cumhurbaşkanı, kimseye sormadan sokağa çıkma yasağını hiçbir sebep sunmazken getirebilir ve kaldırabilir. Birçok ülkede cumhurbaşkanı olan kişiler bu yetkiye sahip olmaktadır ve genelde bu durum içişleri bakanlıkları tarafından yürütülür. Ancak cumhurbaşkanı istediğinde bu karar uygulanmak zorunda kalır.

Bir Ülkeye Savaş Açabilir

Cumhurbaşkanı olan kişi bir sebeple diğer ülkeye resmen savaş açabilecek tek kişidir. Örneğin bir ülke Türkiye’ye saldırması durumunda ordu kendi kendine diğer ülkeye karşı savaş açamaz ve cumhurbaşkanı onayı olmadan diğer ülkeye karşı hareket edemez, topraklarına asla giremez. Ancak cumhurbaşkanı olası bir savaşta en yüksek rütbeli başkomutan olarak tanınır ve bu yetkiler kendisine verilmiş olacaktır.

Bir Ürünün Fiyatını Artırabilir

Cumhurbaşkanı örneğin televizyon, içecek veya diğer her türlü ürünün fiyatını artırabilir. Aynı zamanda cumhurbaşkanı bir ürünün dolaylı olarak vergi indirimi ve teşvikler katarak fiyatını düşürme yetkisine sahiptir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
admin

tamsayfa.com kurucusu

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend