Coco Chanel Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler

4 dakika


Chanel’in dünya üzerindeki tanınmış, en sevilen moda markalarından bir tanesi olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Coco Chanel’in tasarımlarına ve başarılarına hayranlık ile bakıldığı da aşikâr. Ancak Chanel ile ilgili geçmişten günümüze dayanan bilinmeyen pek çok şaşırtıcı gerçekleri vardır.

Kadınlar İçin Takım Elbise

Chanel, kadınlara genelde pantolon giydirmesi ile pek çok övgüyü toplamıştır. Bunun yanı sıra, önceden yalnızca erkekler tarafından giyiliyor olan takım elbiseyi kadınlara da uyarlayan ilk insan olmuştur. O döneme kadar olan korseler ve ekstra feminen kıyafetlerden oluşmakta olan moda dünyası, Chanel sayesinde büyük değişimler yaşamıştır.

En Çok Satılan Parfüm

1921’de ilk çıkışını yapan parfümü çıktığı ilk an itibari ile sansasyonlar yaratmıştır. Markanın ikonik ürünlerinden biri olan parfümü Andy Warhol ile çalışmalarda kullanılmıştır.

Bekleme Sırası Alan Oje

1994’te defilesi esnasında gerçekleşen fotoğraf çekimlerinde bir makyöz, tüm modellerin tırnaklarının boş gözüktüğünü fark eder ve hemen bir keçeli kalem ile tırnaklarını boyar. Böylece Chanel Rouge Noir diye anılan ikonik bordo renkli oje ortaya çıkmıştır. Dünyanın ilk yok olarak satan ve bekleme sıraları olan ojesi olmuştur.

Siyah Elbise Kültürünün Yaratıcısı

1926’da Vogue Chanel’in en son çıkan koleksiyonundan siyah bir elbise yayınlamıştır ve bununla beraber şimdi dolabınızın olmazsa olmazlarından olan kısa siyah elbiseler hayatımıza girmiştir.

Paris’teki İlk Butiği Couture Üzerine Çalışmıyordu

Chanel tarihte çoğunlukla cuture ile özdeşleştirilen olsa da 1910’da açılmış ilk butik aslında sadece şapka satmaktaydı. İlk couture butiği ise 1915’e kadar açılmamıştır.

İlk Ününü Şapkaları İle Kazandı

Chanel markası dünya tarafından tanınmadan hemen önce, Coco Chanel Paris’te lüks şapkaları ile ün kazanmıştır. Chanel Modes diye tanınan bu şapkalar, uzun zaman boyunca tüm Paris elit hayatının gözdesi olmuştur.

Çoğu Butikleri Kapatıldı

1945’lerde Paris’te 5 adet Chanel butiği bulunmaktaydı. Ancak İkinci Dünya Savaşı esnasında dört tanesi kapatılmıştır ve geriye yalnızca aksesuar ve parfüm satan butiği kalmıştır.

Tüm Marka Ona Ait Değildi

Chanel ismini taşıdığı markasının hiçbir zaman yüzde yüz sahibi olamamıştır. İş ortağı olan Pierre Wertheimer ilk başta yalnızda yüzde 10’unu Chanel’e vermiştir. Zaman geçtikçe Chanel’in hissesi artmıştır ancak hiçbir zaman tamamıyla Chanel’e sahip olamamıştır. Şimdi ise Chanel şirketi tamamen Pierre’in varisi olan Alain ve Gerard Wertheimer’e aittir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend