Çikolata Hakkında İlginç Bilgiler

2 dakika


 Çikolata şüphesiz dünya üzerinde en çok tüketilen ve sevilen yiyeceklerin başında gelmektedir. Çikolatayı sevmeyen bir insanı görme ihtimalimiz yok denecek kadar düşük olabilir. Çikolata, içerisine kakao, şeker, süt gibi malzemelerin eklenmesiyle meydana gelen ve hayatımızın bir parçası haline gelmiş olan bir yiyecektir. Çikolata kelimesi ise Aztekler’in Nahuatl dillerinde acı anlamında gelmekte olan “Xocolli” kelimesinden türemiştir. Geçmişi hemen hemen milattan önce 1000 senelerine daha dayanmakta olan kakao ve çikolata hakkında pek bilinmeyen ilginç şeyleri sizler için derledik.

Çikolata Aslında Bir Sebzedir.

 Çikolata aslında süt ve kakaonun bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Kakao çekirdekleri ise kakao ağacında yetişir. Aynı zamanda kakao, kakao ailesinin bir üyesi olan Malvaceae ağacından da elde edilebiliyor. Bu durumda çikolatayı oluşturan besinlerin çoğunluğu sebze oluyor ve çikolata kısmen bir sebze olarak görülebiliyor.

Beyaz Çikolata Aslında Bir Çikolata Değildir.

 Beyaz çikolataya çikolata desek aslında doğru bir bilgi olmaz çünkü beyaz çikolatanın içerisinde kakao ya da herhangi bir çikolata özü bulunmamaktadır. Beyaz çikolata bunların yerine sadece kakao yağı içermektedir. Bu durum belki az da olsa kendisini bir çikolata yapar ama içerisinde herhangi bir kakao bulunmamaktadır.

Kakao Eskiden Bir Para Birimiydi.

 Aztekler, kakao çekirdeklerini oldukça çok sevmişlerdir ve onlara çok fazla değer vermişlerdir. Bu kadar değerli bir sebze olunca, kakao çekirdekleri bir dönem para birimi olarak da kullanılmıştır. Günümüzde de kakaonun üretiminin azalmış olması, onu çok değerli bir kaynak haline getirmeye başlamıştır.

Çikolata Anti – Bakteriyeldir.

 Çikolatanın ağız içerisinde bir anti bakteriyel etkisi vardır. Bu da dişleri aslında çürümeye karşı korumaktadır. Çoğu kişinin bilgisine göre aslında çikolata dişi çürüten besin değildir. Çikolatanın faydaları ise sadece bununla sınırlı değildir. Her gün bir miktar çikolata yemek, kalp rahatsızlıkları riskini %35 oranında azaltmaktadır. Yüksek miktarda kakao içeren çikolatalar ise tansiyon düşürülmesinde yardımcı olur ve kan dolaşımını olumlu bir şekilde etkiler.

Çikolata İlk Olarak Çikolata Çayı Olarak Tüketildi.

 Kakao meyvesi ilk olarak keşfedildiğinde bir yiyecek olarak değil de demleme yöntemi ile tüketildi. Aztek kültüründe kakao çekirdeklerini demleyerek çay gibi tüketilmesi oldukça meşhurdu. Özellikle de düğün ve şenlik gibi etkinliklerde konuklara demlenmiş sıcak çikolata ikramı yapılırdı.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend