Cevizin Bilinmeyen Özellikleri

2 dakika


Ceviz ağacının yirmi bir tane türü bulunur. Çok eski bir ağaçtır kökeni milattan önce 10.000lere dayanmaktadır. Amerika’da marketlerde satılan cevizlerin kökeninin İran olmasına rağmen genellikle bu cevizlere İngiliz cevizi denmektedir. En büyük ceviz ağacı ormanına Kırgızistan sahiptir. Olgun bir ceviz ağacı 12 metre ve 18 metre uzunluğu arasındadır. 30 gram ceviz veya 14 tane ceviz tam 185 kalori etmektedir. Değeri aynı olan bu ceviz 4 gram protein ve 4 gram karbonhidrat içerir aynı zamanda içindeki lifin değeri 2 gram, yağ oranı 18 gramdır.  Bu oranın 2 gramı doymuş yağ,3 gramı tekli doymamış yağlardır. Geri kalan yağlar ise çoklu doymuş yağlardandır. Cevizlere sadece eylül ve kasım ayları arasında hasat edilebilmektedir. İnsanlar ortalama her yıl 2.5 milyon ton ceviz tüketmektedirler. Cevizin sağlığa faydası gibi, odununun da insanların işine yaradığı söylenilebilir. Ceviz odunundan döşeme, müzik aletleri, mobilya, paneller yapılabilmektedir. Ayrıca veneer ve tabanca imalatında da kullanılabilinmektedir. Hatta ceviz kabukları yapıştırıcı, kum, plastik, temizlik ürünlerini üretmek için de kullanılabilmektedirler. Yeşil kabuklardan ise izole edilen pigmentler kumaşların boyanması için kullanılabilmektedirler.

Kafatası

Yunanlılar ceviz kabuğuna kafa demektedirler çünkü kabuğun kafatasını, cevizin insan beynini anımsattığını düşünmektedirler.

Aradaki Parça

İnsanların çoğu cevizi kırdıklarında aradaki o akciğere benzeyen ince parçayı çöpe atmaktadır. Aslında o parçaların atılmaması gerekir. Bir tutamı bir fincan su ile iki üç dakika bekletilirse efsane bir öksürük engelleyici haline gelmektedir.

Omega– 3!

  • Dev bir oranda omega-3 asidi içermektedir. Bu da demektir ki ceviz yalnızca sağlık açısından değil, yağ kaybı ve kas inşası açısından da yararlar sağlamaktadır.

Ceviz çok yönlü bir yiyecektir. Kızartılmış cevizler birçok yemeğin yanında harika giderler (salatalıkla beraber, zeytin yağında sotelenmiş yeşil fasulyeye eklenebilir, yoğurtla beraber). Ek olarak ceviz yağı da bulunmaktadır. Ancak yemek pişirmek için uygun değildir ama salata sosu hazırlamak için mükemmel bir yağdır. Cevizin raf ömrü içerisindeki yağ nedeniyle oldukça kısadır. Kabuğundan çıkartılmış ceviz buzdolabında saklanıp ömrü uzatılabilmektedir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend