Çelikten Daha Dayanıklı Malzeme: AHŞAP

2 dakika


Doğal olan ahşap bir tür kimyasal işlemden geçip yoğunlaştırılıyor sonuçlara bakılarak ahşapın 11.5 kat daha dayanıklı ve 10 kat daha sert olduğu sonucuna varılmıştır

College Park’daki (ABD) Maryland Üniversitesi’nden araştırmacılar ahşap malzemeyi işleyerek çelikten daha dayanıklı yeni bir malzeme üretti. Araştırmanın lideri Liangbing Hu, geliştirdikleri sürecin ahşabı yaklaşık 12 kat daha dayanıklı ve 10 kat daha sert hale getirdiğini belirtiyor.

Sonuçları önceki ay Nature’da yayımlanan çalışmada araştırmacılar doğal ahşabın gözenekli yapısını değiştirmeye odaklandı. Araştırmacılar önce aralarında meşenin de bulunduğu farklı ahşap türlerini sodyum hidroksit ve sodyum sülfit içeren bir çözeltinin içinde kaynattı. Bu muamele sayesinde selülozdan oluşan yapılar büyük ölçüde sağlam kalırken bunların çevresindeki bazı maddeler, örneğin lignin uzaklaştırılarak ahşabın yapısında boşluklar oluşması sağlandı.

Araştırmacılar daha sonra işledikleri bloğu bir gün boyunca 100°C sıcaklıkta sıkıştırdı.

Sonuçta doğal ağacın beşte biri kalınlıkta ancak ondan üç kat kadar daha yoğun ve 12 kat daha dayanıklı bir malzeme elde edildi. Ahşabı işlemlerden geçirip sert ve dayanıklı malzemeler elde etmeye yönelik girişimler yeni değil, ancak daha önce yapılan bu tür çalışmalarda dayanıklılık en fazla 3-4 kat artırılabilmişti.

Hu, elde ettikleri yeni ahşap malzemenin otomobillerde, uçaklarda, binalarda kısacası çeliğin kullanıldığı her yerde kullanılabileceğini düşünüyor. Yeni malzemenin, hem kimi uygulamalarda plastiklerin ve metallerin yerini alabileceği için hem de yavaş büyüyen dayanıklı ağaçlar yerine hızlı büyüyen dayanıksız ağaçların kullanımına olanak tanıyacağı için daha çevreci olduğu da düşünülüyor.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
mert

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend